Elazığ, Hazar Gölü'nde bulunan kurbağalarda (Rana ridibunda) endohelmintlerin araştırılması
Investigation of endohelmints in frogs (Rana ridibunda) from Hazar Lake, Elazığ
- Tez No: 116667
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİM SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELAZIĞ, HAZAR GÖLÜ'NDE BULUNAN KURBAĞALARDA (EANA RIDIBUNDA) ENDOHELMİNTLERİN ARAŞTIRILMASI Hatice ARKAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa; 60 Bu çalışmada Hazar Gölü'nün farklı üç bölgesinden yakalanan kurbağalarda (Rana ridibunda) endohelmintler araştırıldı. Bu amaçla Mart 2001 -Şubat 2002 tarihleri arasında 15 günde bir toplanan, toplam 236 adet kurbağa (Rana ridibunda) laboratuvara getirilerek parazitolojik yönden muayene edildi. İncelenen 236 kurbağanın 148 (%6.25)' inin helmintlerle enfekte olduğu saptandı. Enfekte kurbağalardan toplanan 516 helmintin 9 türe ait olduğu ve bunların 55'inin trematod, 301'inin nematod, ve 160'ının acanthocephala olduğu belirlendi. Araştırmada tespit edilen Gorgoderina vitellioba (%2.97) kurbağaların idrar kesesinde, Haematoloechus variegatus (%4.66) ve Rhabdias bufonis (%8.90) akciğerde, Pleurogenoides medians (%1.69), Oswaldocruzia filiformis (%3.81) ve Acanthocephalus ranae (%26.27) ince bağırsakta, Neoxysomatium brevicaudatum (%16.95) ve Cosmocercoides sp. (%3.39) kalın bağırsakta, Eustrongylides excisus (% 14.41) ise vücut boşluğu ile midenin dış yüzeyinde tespit edildi. Kurbağaların dalak, böbrek, safra kesesi, karaciğer, kalp ve kaslarında herhangi bir helminte rastlanmadı. ANAHTAR KELİMELER: Hazar Gölü, Kurbağa, Rana ridibunda, Endohelmint
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Theis INVESTIGATION OF ENDOHELMINTS IN FROGS (RANA RIDIBUNDA) FROM HAZAR LAKE, ELAZI? Hatice ARIKAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Production and Breeding 2002, Page; 60 In this study, endohelmints in frogs (Rana ridibunda) catched from three regions in Hazar Lake were investigated. For this purpose, between March 2001 and February 2002 for 15 day intervals total 236 frog were collected and examined parasitologically in the laboratuvary. 148 (%6.25) frogs out of examined 236 frogs, were determined to be infected with helmints. Totally 516 helmints, collected from infected frogs, were recorded belonging to 9 species and 55 of them were found belonging to trematoda, 301 nematoda and 160 acanthocephala. In this study, Gorgoderina vitellioba (%2.97) in the urinary bladder, Haematoloechus variegatus (%4.66) and Rhabdias bufonis (%8.90) in the lung, Pleurogenoides medians (%1.69), Oswaldocruzia filiformis (%3.81), and Acanthocephalus ranae (%26.27) in the small intestine, Neoxysomatium brevicaudatum (%16.95) and Cosmocercoides sp. (%3.39) in the large intestine, Eustrongylides excisus (%14.41) in the body cavity and on the stomach were determined. No any helminth was found in spleen, kidney, gall bladder, liver, hearth and musscle. KEY WORDS: Lake Hazar, Frog, Rana ridibunda, Endohelminths