Öğretmenlerin iş doyumu ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiler
The Relationships between teacher's job satisfaction and burnout in Turkish public schools
  1. Tez No: 116790
  2. Yazar: ALİ GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖĞRETMENLERİN İŞ DOYUMU İLE MESLEKİ TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Ali Gençer Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran, 2002 Danışman: Doç. Dr. Mehmet Şişman Yeni neslin, değişen ve gelişen dünyanın şartları çerçevesinde yetiştirilmesinde eğitim kurumunun rolü, herkes tarafından takdir edilen bir gerçekliktir. Bu eğitim sürecinde öğretmen, toplumu oluşturan fertleri eğitmede önemli bir misyona sahip olmuştur. Bu misyonu üstlenen öğretmenlerin, her zaman aynı performansı sergilemeleri mümkün olmayabilir. Çünkü sonuçta öğretmen de bir insandır ve bu insandan bir makine gibi çalışması beklenemez. İnsanlar, günlük yaşam içerisinde çeşitli olaylarla karşılaşırlar ve bu olaylar insanları olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Bu çalışmada, yukarıdaki gerekçelere dayanarak öğretmenlerin, çeşitli etkenlere bağlı olarak iş doyum düzeylerinin, iş doyum düzeylerine bağlı olarak da mesleki tükenmişlik düzeylerinin değiştiği varsayılmıştır. Bu çalışmada öğretmenlerin iş doyumu ile mesleki tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişki araştırılmaya çalışılmıştır. Tükenmişliği ölçmek için Maslach tükenmişlik envanteri, iş doyumunu ölçmek için iş doyumu ölçeği kullanılmıştır. iş doyumu ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve yapılan amalizsonucunda 0,88 oranında güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Araştırma verileri, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan 8 lise ve 13 ilköğretim okulunda çalışan 382 öğretmenden toplanmıştır. Veriler üzerinde t testi, korelasyon ve varyans analizi yapılmış, yapılan bu analizler sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir. Öğretmenlerin iş doyumu beklenti düzeyleri ile iş doyumu gerçekleşme düzeyleri arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Bu fark, öğretmenlerin iş duyumsuzluğunu ortaya koymaktadır. İş doyumu ile mesleki tükenmişlik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre iş doyumu düzeyi arttıkça mesleki tükenmişlik düzeyi azalmakta, mesleki tükenmişlik düzeyi arttıkça da iş doyumu düzeyi azalmaktadır. Mesleği isteyerek seçen öğretmenlerde iş doyum düzeyi, mesleği istemeyerek seçen öğretmenlere göre daha yüksektir. Ayrıca hizmet yılı ile mesleki tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE RELATIONSHIPS BETWEEN TEACHERS' JOB SATISFACTION AND BURNOUT in TURKISH PUBLIC SCHOOLS Ali Gençer Departman of Educational Studies Osmangazi University, Institute of Social Sciences June, 2002 Adviser: Mehmet Şişman, Associate Professor Institution of education's role in educating new generation in circumference of altering and developing world's condition is a reality appreciated by everyone. In this educational process, teacher has a significant mission in educating community's individuals. Perhasp it is not always possible for the teachers who undertake this mission to exhibit the same performance. Because the teacher is a human, too and it can't be expected from this human to work as a machine. In daily life humans encounter with various events and these events affect humans in positive or negative ways. In this study, relying on the reasons stated above, teachers' levels of job satisfaction depending on various reasons; levels of professional exhaustion depending on level of job satisfaction are supposed to change. In this study, relationship between teachers' job satisfaction and professional exhaustion level has been researched. To measure exhaustion Maslack exhaustion scale, to measure job satifaction level job satisfaction scale is used. Job satisfaction scale is developed by researcher and following theIV analysis, it has been proved that it has got 0.88 validity. The data of the research are gathered from 382 teachers working in 8 high schools and 13 primary education schools in the district of Bursa, İnegöl. On the data“t test”, correlation and variant analysis are used. At the end of these analysis, the following results have been obtained: There is an important difference between teachers' expected job satisfaction levels and job satisfaction levels that turn out to be true. This difference puts forward the teachers' job unsatisfaction. A significant relationship is found between job satisfaction and professional exhaustion. According to this, when job satisfaction level rises, professional exhaustion level decreases, and when professional exhaustion level rises, job satisfaction level decreases. For the teachers who choose the job willingly, job satisfaction level is higher than for the teachers who choose it reluctantly. Also no relation has been found between service year and professional exhaustion. J