Denizli ili Güney ve Güneybatı bölgesi ağızları
Dialects of south and south-west region of Denizli
  1. Tez No: 116806
  2. Yazar: TURGUT TOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ÖMER KARPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
VII ÖZET Denizli îli Güney ve Güneybatı Bölgesi Ağızlan isimli çalışmamızda, Denizli İli sınırlan içerisinde yer alan Acıpayam, Beyağaç, Çameli, Kale, Serinhisar ve Tavas ilçelerinin ağız özellikleri incelenmiştir. Derleme sahamızda 6 ilçe merkezi, 2 bucak, 24 belediye, 134 köy ve 185 ünite (mahalle) idarî yapısına sahip 351 yerleşim birimi bulunmakta ve 208.405 nüfus yaşamaktadır. înceleme sahamızda derlenen malzeme deşifre edildi. Deşifre edilen metinler, Türk Dil Kurumu tararından geliştirilen Ağız Çalışmaları Çevriyazı işaretleri ile, Times Turkish Transcription yazı tipinde bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Tez, giriş, inceleme (ses bilgisi ve şekil bilgisi), sonuç, metinler ve sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın kapsamı ve metodu belirtildikten sonra, inceleme bölgemizin fizikî coğrafyası, sosyal yapısı, tarihi ve etnik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. inceleme bölümünde yer alan ses bilgisi, ünlü ve ünsüzlerin incelendiği iki alt bölümden oluşmuştur. Bu alt bölümlerde sesler ve ses olayları incelenmiştir. Şekil bilgisi bölümünde, isimler, zamirler, sıfatlar, zarflar, edatlar ve fiiller ele alınmıştır. İnceleme bölümünde ele alınan konular, metinlerdeki kullanım örnekleriyle birlikte verilmiştir. Sonuç bölümünde, Denizli İli Güney ve Güneybatı Bölgesi Ağızları 'nın belirlenen önemli ses ve şekil bilgisi özellikleri değerlendirilmiştir. Metinler bölümünde, sınırlarını belirttiğimiz bölgedeki 77 ayrı yerleşimden incelememize esas olan toplam 107 metin, ilçelere göre sınıflandırılarak verilmiştir. Sözlük bölümünde, metinlerde geçen yöresel söyleyiş özelliklerine sahip bazı kelimelerle, Türkçe Sözlük'te yer almayan yöresel kelimeler alfabetik olarak açıklanmıştır. Turgut TOK
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, titled as“Dialects of South and South-west Region of Denizli”, the characteristic of dialects of Acıpayam, Beyağaç, Çameli, Kale, Serinhisar and Tavas which are located in Denizli have been examined. The study field consists of 351 locations, populated 208.405, which includes 6 county center, 2 township, 24 municipalities, 134 villages, 185 units. In this analysis the datas have been decated. These decoded texts have rewritten by means of Dialect Studies Translation Signs which were developed by Turkish Language Instituon, and Times Turkish Transcription writing type has been used. This dissertation includes introduction, analysis (phonology and morphology), conclusion, texts and glossary parts. In Introduction part, after exposing the scope and the method, the study provides information about physical geography, social structure, historical and ethnic structure of the region. Phonology, which takes place in analysis part, has been divided two sub-groups in which vowels and consonants are analysed. In these sub-groups sounds and sound relations have been examined. And also nouns, pronouns, adverbs, adjectives, prepositions and terms have been examined in terms of Morphology. Subjects studied in analysis part have been given with their contextual examples. In conclusion part, important phonological and morphological characteristics of dialects of South and South-west Region of Denizli have been evaluated. In text part, 107 texts which are the basis of our study covering 77 different locations have been by classification according to their counties. In glossary part, some words having regional speech characteristics and regional words not existing in Turkish Dictionary have been explained in alphabetical order. Turgut TOK