Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Kiralık Konak adlı eserinde fiiller
The Verbs in Yakup Kadri Karaosmanoğlu?s novel nomed Kiralık Konak
  1. Tez No: 116805
  2. Yazar: SERDAR UYTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HACI ÖMER KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
V ÖZET Kiralık Konak, gerek içeriği, gerek kişilerinin işlenişi, gerekse kurgusu bakımından Yakup Kadri'nin romanları arasında önemli bir yer tutar. Türk romanının köşe taşlarından oluşu, konusu itibariyle bugün bile hala süregelen toplumsal gerçekliğimizi yansıtmasından ileri gelir. Meşrutiyetle başlayan Batılılaşma olgusunu eserinde çok iyi işleyen Yakup Kadri, çıkış noktasını bir konaktan başlatır. Bu konaktaki kişileri ve bu kişilerin sosyal statülerini ele alarak aslında toplumun her biriminde meydana gelen bu değişimi en güzel bir şekilde irdeler. Kiralık Konak, Yakup Kadri'nin kitap olarak yayınlanan ilk romanıdır (1922). Romanın incelediğimiz baskısı 1979 tarihli baskısıdır. Orijinal metnine en yakın baskı olması, yazarın kullandığı kelimelerinin de orijinal olmasını sağlamıştır. Bu bakımdan fiillerin incelenmesinde de doğru tespitlerde bulunmamız açısından bize kolaylık sağlamıştır. Bu çalışmada Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU'nun Kiralık Konak adlı eserinde geçen fiilleri inceledik. Fiilleri incelerken çıkış noktası olarak yapıyı esas aldık. Fiillerde yapıyı iki ana başlıkta sunduk: 1 Çekimli Fiiller 2. Çekimsiz Fiiller Çekimli ve çekimsiz fiilleri alt başlıklarında sırasıyla basit, türemiş ve birleşik olarak üç ayrı bölüme ayırdık. Her bölümü kendi içinde ayrıca inceledik. Bu incelemeler sırasında belli bir düzen sağlamak amacıyla her bölüm içinde alfabetik bir sıralama yaptık. Sayfa numaralarım verirken de sayfa sırasını takip ettik. Her bölüm sonunda o bölümle ilgili istatistik bilgiler verdik. Bu istatistik bilgiler ışığında bölümleri değerlendirdik. Sonuç olarak genel bir değerlendirmeden sonra toplam 7160 fiilin tespitinin yapıldığını gördük. Sonuç bölümünde, bu bilgiler ışığında, yazarın eseriyle bizim incelemelerimiz arasında genel bir değerlendirmeye gittik. Eserin konusu ve incelememiz arasında bir ilişki kurmaya çalıştık. Serdar UYTUN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Kiralık Konak has an important place in Yakup Kadri' s work for its implicit, being worked of persons, topics.Also it has an important place in Turkish Novel, its reason is that its reflection cultural events up to now. Yakup Kadri who studied perfectly fact at the Western started with Constitutional system of goverment started with this palace. By studying person in the palace and these person's social statues infact, he studied the changes that occurs in each part of society. Kiralık Konak, is the first of Yakup Kadri which is published first as a novel. (1922) The print be worked was printed in 1979. It is the closest press to original text. That supplies the original word that the writer's used. For that reason, it supplies facility in studying the verbs to final the best. In this work, we studied verbs that were in Kiralık Konak written by Yakup Kadri KARAOSMANOGU, while studying verbs we based on structure. We present the structure of verbs in two main headline: 1. infinitive verbs 2. inflected verbs We divided into three parts as simple, derivative, compount verb. We studied each part for suplying order in these studies, we put them in alphabetic order. While giving page numbers we fallow age order. In the end of each part we give istatistic knowledge about that part. We evaluate the parts by the help of these statistic knowledge. As an conclusion after general evaluation, we understand that totally 7160 verbs are made clear. In the conclusion, we make general evaluation between writer's work and my studies by the help of these knowledge. We try to make connection between the texts subject and our works. Serdar UYTUN