Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin internet sayfasının ilkokul eğitiminde kullanılabilirliğinin uzman görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the usability of official web page of the Ataturk and War of Independence Museum at primary school education according to expert consideration
- Tez No: 668853
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
“Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin İnternet Sayfasının İlkokul Eğitiminde Kullanılabilirliğinin Uzman Görüşlerine Göre Değerlendirilmesi”başlıklı bu yüksek lisans tezinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir'de bulunan Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi örneği üzerinden ilkokul öğrencilerine yönelik bir müze eğitimi paketi hazırlanmıştır. Bu araştırma kapsamında, müzeler koleksiyonlarına göre ele alınmış, Türkiye'de ve farklı ülkelerde bulunan savaş ve devlet büyükleri müzeleri örneklerle araştırılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Temel Kanunu ve Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretim Programı çerçevesinde 'Atatürk' ve 'Müze' başlıklarının ne ölçüde yer aldığı konusu incelenmiştir. Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin internet sayfasının taranması, müze ve müze eğitimi uzmanları ile ilkokul öğretmenlerinin görüşleri ve müze eğitiminde kullanılan yöntem, araç ve gereçlerin referans alınmasıyla, elde edilen veriler doğrultusunda, İlkokul Öğretim Programındaki kazanımlar da dikkate alınarak, ilkokul öğrencilerine yönelik bir müze eğitim paketinin temel yapısı oluşturulmuştur. Bu çerçevede, 'Müze Eğitimi' konusu ele alınıp, çalışma sonucunda Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin internet sayfasının ilkokul eğitiminde kullanılabilirliği değerlendirilmiş; biçimsel, içerik ve dijital geliştirilebilirlik yönünden çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this post graduate thesis titled“Evaluation of the Usability Of Official Web Page of the Ataturk And War Of Independence Museum at Primary School Education According to Expert Consideration”, a museum package oriented primary school students was primed, via instance of Anıtkabir Ataturk and War of Indeoendence Museum is situated in Anıtkabir, final resting place of Mustafa Kemal Ataturk who is founder of Republic of Turkey. Within the context of this study, museums reviewed according to their collections, museums of statesman and war heros in Turkey and different countries researched and subject about how 'Ataturk' and 'Museum' titles are involved within the frame of Repuclic of Turkey National Education Bacic Law and Ministry of the National Education Primary School Teaching Program analyzed. A fundamental structure of a museum education package oriented primary school students composed in the direction of data that acquired with searching official web page of Anıtkabir Ataturk and War of Independence Museum, considerations of museum and museum education experts with primary school teachers and base of method,equipment and supllies that used at museum education, on the other side taking into account learning outcomes at Primary School Teaching Program. In this context, by considering subject of 'Museum Education' at the and of this study, usability of the official web page of Anıtkabir Ataturk and War of Independence Museum at Primary Education evaluated and various suggestions from the point of formal, content and digital upgradability introduced.