Ticari faaliyetlerde maliyet muhasebesinin önemi ve bir uygulama
Importance of cost accounting in commercial activities and an application
- Tez No: 116967
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çalışmada her şeyden önce işletme, yönetici, ihtiyaçlar, üretim ve üretim faktörleri, teşebbüs ve müteşebbis gibi işletme kavramları açıklandı. Osmanlı İmparatorluğu' nun bir döneminde modern işletme dönemine kadar olan dönem tarihi gelişimine örnek verildi. Yönetimin amaçları özellikleri ve çeşitli kategorilere göre sınıflandırıldı. Tedarik tanımı ele alındı ve fonksiyonları açıklandı. Dahası tedarik yöntemlerinin ve etkili bir stok yönetiminin belirlenmesi bir gereklilikti. Bu tezde fiziksel dağıtım maliyetlerini hesaba katılması da çok önemlidir. Bu yüzden öncelikle lojistiğin tanımı, amaçları, fonksiyonları lojistik maliyetlerini, avantajları ve en uygun dağıtım kanalının saptanması konulara da eklendi. Bu bilgilere ek olarak bir diğer önemli noktada fiziksel dağıtımla da toplam kalite yönetimi arasındaki ilişkidir. Pazarlama maliyetlerinin önemi ve tanımı, pazarlama maliyetlerini oluşturan gider türleri, pazarlama maliyetlerinin sınıflandırılması ve pazarlamada maliyet muhasebenin içeriğine değinildi ve detaylarla açıklandı. Son olarak lojistik maliyetlerini oluşturan bazı kalemlerin belirlenmesiyle ilgili bir örnek uygulama aktarıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT First of ali general terms of business has been explained like needs, production and its factors. Enterprîse and enterprisor, administrator and business. And about historical development a period has been exampled from the Ottoman Emporium to the modern administration chart. Administration/management aims and properties has been explained and classified according to various categories İt has been emtioned what does supply mean and also explained its functions. Moreover it was a necessity tö examîne supply tactics and chaîns and an efficient stock management it is very important to remember to add up logistic costs in this thesis. Therefore firstly general explanations, aims functions of logistic and advantages of lovvering logistic costs and finding optimum distributing solutions has been added. in addition to these information there was öne more important point like relationship betvveen logistics and total quality management Explanations and worth of marketing costs expense ranges which is containing marketing costs, classifocations of marketing costs and general contents of cost accounting on marketing has been mentioned and explained with details. At iast an example has been examined regarding to find out some base terms which are logistic costs vi