Firmaların varlıklarının korunması ve etkin kullanımında muhasebe ünitelerinin rolü ve sabit kıymetler kayıt düzenine ilişkin uygulama örneği
- Tez No: 63116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET özellikle orta ve büyük ölçekli firmalarda, varlıkların korunması ve etkin kullanımı konusun ele alındığı bu çalışmada Muhasebe Disiplini ve de buna bağlı olarak Muhasebe Ünitelerinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Firmalar için bir anlamda varoluş kelimesi ile eş anlama gelebilecek, varlık kavramının çeşitli yönlerden irdelenmesi sonucu, Muhasebe faaliyetleri ile yakın ilişkisi olduğu görülmektedir. Para ile ifade edilen her türlü kıymetin olduğu gibi, varlıkların izlenmesi faaliyetlerinin de muhasebenin fonksiyonları arasında özel bir çaba gösterilmeden izlendiği bilinmektedir. Bu çalışmaların amacına ulaşması için ortak işletme terminolojisinin oluşması ve akıla bir kodlama yapılması ve de bunun sonucu bir sistem oluşturulması yeterli olmaktadır. Bu konuda muhasebe disiplini, diğer birçok mesleğe oranla; gerek köklü tarihsel geçmişi, gerekse de mesleki temelleri nedeniyle oldukça avantajlı durumdadır. Varlıkların korunması ve etkin kullanımı sürecinde; sistem kurulması ne derece önemli ise, kurulan sistemin işleyişinin sağlanması, her an güncel halde tutulması ve denetlenmesi o denli önemlidir. En mükemmel olarak kurulan sistemlerin bile, (yaşadığımız bilgi çağında) kendilerini yenilememeleri halinde faydadan çok zarar getirir hale geldiği bilinmektedir. Bu nedenle denetlemenin suç ve suçlu amacının ötesinde değerlendirilmesi gerektiğine inanılmaktadır. Burada denetlemenin esas amacının sistemin etkinleştirilmesi ve bu suretle caydırıcılık sağlanması olduğu görülmektedir. Bir sistemi yönetmek için, sistemin ürettiği bilgilere hakim olmak gereklidir. Firma için hayati önem arzeden varlıkların yönetimi konusunda da; her yöneticinin bunlara ilişkin takip ve yönlendirme sistemleri ile bu konuda çeşitli ünitelerin üstlendiği fonksiyonları bilmesi kaçınılmazdır. Bu konuda bilgi sahibi yönetici, özellikle büyük firmalarda gereksiz kayıplar doğuran iş tekrarlarının önlenmesi ve zamanın boşuna harcanması risklerini bertaraf eder. Amaca uygun bilgi üretilmesi sonucu; hertürlü kaynaktan azami ölçüde istifade edilebildiği gibi, birçok ekonomik kazançta sağlanır. Yaşanan globalleşme sürecinde sistemlerin ortak paydalar altında toplanabilme özelliği gün geçtikçe artmakta; bu durum da firmalara büyük imkanlar sağlamaktadır. Geliştirilen yazılımlar, esnek veri tabanları ve düzenlenebilir çıktı çeşitleri ile firmaların bu konulardaki ihtiyaçlarım karşılayabildikleri gibi, bir yerde işletme lisansı sağlamak gibi çözümlerde üretmektedir. Bu nedenle firmalar için oldukça külfetli olan araştırma-geliştirme faaliyetleri, spesifik konulara kaymaktadır. Günümüzde Muhasebecinin, sadece kayıtlarını tutan ve klasik sayılan raporlamaları yapan bir mekanizmanın ötesinde, işletmenin bir bireyi olarak, tüm sistemin bilgi ve belge düzenine nüfuz etmiş olması önem kazanmaktadır. Muhasebe ünitesinde görev alan elemanların terminoloji oluşturma ve tasnif çalışmalarında aktif biçimde yer alarak, bunlara ilişkin sistemlerin oluşturulmasında etkin olmaları, firmaya büyük yararlar sağlayacaktır.11 Çalışma kapsamında varlıkların korunması ve etkin kullanımının sağlanmasında en önemli görevlerin Muhasebe Ünitelerine düştüğü çeşitli konularda ele alınmış ise de; muhasebenin bu konuda yapabileceklerinin, kendilerine verilen görev, firma içerisindeki üstlendikleri rol ve devir aldıkları yetkiler ile sınırlı olduğu da ortaya konulmuştur. Bu konuların öneminin bilincine erişmiş yöneticilerin, kurulacak sistemlerde muhasebe ünitelerine daha fonksiyonel roller vermesi gereği ortaya çıkmaktadır. Yöneticilerin öncelikle, bu konudaki riskleri ve bunların azaltılması için alınması gerekli tedbirleri bilmeleri çok önemlidir. Her ticari oluşumun temel gayesinin asgari riskle azami fayda üretmek olduğu bilindiğinden, belirsizlik ortamlarında ihtiyatlılık ilkesinin gözardı edilmemesi önemlidir. Muhasebe mesleğinin özelliklerinin yöneticilerce benimsenmesi sonucu firma fonksiyonları içerisinde etkin görev almaları halinde; yönetim kademelerine diğer disiplinlere oranla çok daha bilgi, belge ve yorum sunmasının mümkün olduğu ve de bunların çoğu zaman ilave bir maliyet külfeti getirmeyeceği bilinmektedir. Firma için sistemlerin oluşturulması vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Ancak kuralların oluşturulmasında; insan faktörünün öneminin dikkate alınması ve konunun mutlak kurallara bağlamanın zorluklanda bilinmelidir. Çalışma kapsamında ele alınan hususların örneklenmesi amacı ile;“Sabit Kıymet Yönetmeliği”ve buna bağlı olarak kayıt düzenini ifade eden“Sabit Kıymet Uygulama Yönergesi”ve sınıflama ve kodlama esaslarım ortaya koyan“Sabit Kıymet Planı”hazırlanmıştır. Ayrıca edinmeden, kullanmaya kadar geçen süreçte oluşan iş ve işlemleri için örnek teşkil etmek üzere“Muhasebe İşlemleri Örnek Uygulaması”'da metin içerisinde yer almıştır. Kısaca; gerekli yetkiler ve roller verildiğinde, firma için önem taşıyan birçok konuda olduğu gibi; varlıkların korunması ve etkin kullanımı faaliyetlerinde de; muhasebe üniteleri ekonomik, fonksiyonel ve mesleki altyapıya dayanan çözümler üretebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study primarily focuses on the protection and effective usage of assets at medium and large sized organisations while emphasising the importance of accounting discipline and related accounting units. In one respect the word existence, for firms can have the same meaning as the concept of asset, when this concept is analysed in various aspects it is understood that this term has very close relationships with accounting. As for all other valuables that are measured by money, monitoring assets does not require special efforts/activities among the accounting functions. For successful asset management, it is necessary to create a common business terminology and a logical coding that establishes a control system as a result In this respect, the accounting discipline has a more advantageous position than other professions due to the fact that it has firmly established historical development and sound fundamentals. During the process of protection and effective usage of assets; it is important to establish a system, however it is as much important to ensure that the system is working as well as kept up-to date and audited. In today's information age it is recognised that if the existing systems are not updated they become resources of trouble instead of being useful, no matter how perfect they were when first established. Due to this reason, it is believed that auditing processes should exceed beyond the understanding of searching for errors and someone to blame This study proves that the real goal of auditing and control must be increasing the effectiveness of the system and exacting compliance. In order to manage a system, it is essential to have control over the information that the system produces. As well as managing the assets which are essential for a firm's existence a manager ~ must be knowledgeable in related monitoring, classification systems and also in various unit's functions. A knowledgeable manager on this subject, especially in large firms, can prevent unnecessary duplication of works and eliminate the risk of unnecessary time spent Producing the information that is needed allows the maximum favourable usage of the resources, as well as providing many direct or indirect gains. Due to globalisation, the importance of the system's ability to function under common denominators is increasing everyday, which provides big opportunities to firms. As well as the developed operating systems, flexible data bases and configurable outputs to satisfy the companies needs on this subject (asset management issues), they also provide a licensing opportunity to the firms. As a result, firms do not have to spend time and money on research and development activities for these general issues which allows them to focus on other specific issues. Today an accountant should be more than a bookkeeper, instead of being a mechanism who only records the transactions and prepares the classic financial or accounting reports, he or she must be a member of the firm who is closely involved with the firm's information systems and documentation processes. Firms can gain substantial benefits if the professionals who work in a firm's accounting department actively get involved with the terminology development process, classification efforts and building of related systems.IV This study shows that although the accounting units can provide a better control for the protection and efficient usage of assets, the given roles and limitations of these units prevent them from doing so. Realising the importance of these units and their potential capacity, more functional roles should be assigned to accounting units when new systems are developed or implemented. It is very important for managers to know their priorities and take the necessary precautions to minimise risks. It is well understood that the main objective of every commercial entity is to minimise the risks and maximise the profits and should therefor operate within clearly defined practices. Management's acceptance and knowledge of accounting principles will allow more efficient and successful management in a firm because the management would be able to analyse and understand the outcome of their daily activities. It is very important to establish accounting systems for the firms, it can not be ignored. However, the human factor should be carefully considered in developing the system rules. It should be noted that strict inflexible rules are hard to implement In order to demonstrate all issues covered in this study the following examples are provided:“Fixed Asset Management Practices”with related“Fixed Asset Management Guides”to show recording systems and“Fixed Asset Plan”to summarise the classification and coding principles. Also, all the activities from asset procurement to their usage are summarised in“Sample Application of Accounting Activities”table which is presented in the teeses. To summarise, when the necessary roles and responsibilities are given, as with many other essential issues in firms, accounting units can provide economical and functional solutions to protect assets and optimise their usage.