Karacasu (Dandalas) Havzası'nda arazi sınıflandırması ve kullanımı arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 116985
  2. Yazar: GÜZİN KANTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL BULDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
t ÖZET Günümüzde hızla artan dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan insan ihtiyaçları, doğal ortamdan karşılanmaktadır. Bu da arazi potansiyelini adpta f zorlamaktadır. Ülkemizin önemli potansiyeline sahip olan Dandalas Havzası'nda doğal ortam koşullarını değerlendirilerek rasyonel bir şekilde kullanılması incelenmeğe çalışılmıştır. Araştırma alanı, Ege Bölgesi'nde yer alan Büyük Menderes'in tali kolu /olan. Karıncalıdağ ile Babadağ arasında yer alan Dandalas (Karacasu) Havzası ve çevresidir. Jeolojik yapıyı; Karıncalıdağ ile Babadağ'daki metamorfikler oluşturur. Havzanın tabanında ise Neojer ve az miktarda alüvyonlar oluşturur. Dandalas Havzas mı jeomorfolojisi iki ana morfolojik birime ayrılabilir: yüksek alanlar ve alçak alanlar. L 'lık alanlarda, eğimin %o 10'un altında olduğu sahalar tarım alanı olarak ayrılan sahalardı Çalışma alanında Akden iklimi hakimdir. Yıllık ortalama sıcaklık 16 °C, yıllık ortalama yağış miktarı 638.9 n dır. Sahada yaz mevsiminde kurak bir dönem yaşanır. Bu yüzden yazın sulamayı ihtiyaç duyulur. Sahada farklı ana materyaller üçünde farklı topraklar oluşmuştur. Eğimin fazla olduğu sahalarda erozyon önemli probk -den biridir. Araştırma alanının klimaks vejetasye vızılçam (Pinus brutia)'d\r. Kızılçamların tahrip edildiği yerlerde maki, makilerin tahribi sarigler sahaya gelmektedir. Önemli kültür miraslarından Aphrodisias o eleme alanının sınırlan içerisinde yer alır. Sahada I, II, III ve IV. sınıf araziler tarım yapılan, uygun sahalardır. VI. sınıf araziler genelde degrade arazilerdir. VII. sınıf alanlar ise, alanlar ile kaplı sahalardır. VIII. sınıf araziler sahada çok az yer kaplar. Sahanın genelde arazi yeteneklerine uygun kullanıldığı söylenebilir. Ancak, bazı kesimlerde yanlış arazi kullanımları da görülmektedir. Örneğin; eğimli, yüksek VI. sınıf arazilerde tarım yapılması, VII. sınıfın mera olarak kullanılması gibi. Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşebilmesi için araziler yetenek sınıflarına uygun kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI THE RELATIONSHIP BETWEEN LAND-USE and LAND CAPABILITY CLASSIFICATION IN DANDALAS (KARACASU) PLAIN ABSTRACT Study area Dandalas (Karacasu) Plain, a secondary-way of Büyük Menderes River, in Eagean Region, that between Kanncalıdağ and Babadağ. Geologic structure: metamorphic are around Kanncalıdağ and Babadağ. The sedimentary formations of Neogene covers Dandalas Plain and Alluvions occur on the small part of plain. Geomorphic properties of Dandalas Plain and it's surroundings can be devoted into two main geomorphic units: low lands and high lands. In the mountainous areas are divided to agriculture fields, especially on the slopy parts attaining 10 %o. The Mediderranean climate pervails on the study area. The mean annual temperature is about 16 °C, the mean yearly precipitation is 638,9 mm. An arid term lives? in summer. So irrigation activities are necessary in this term. Different soils occur on the different parent material. Some areas that the slopy above 10 %o. the soil erosion is one of the important problems. The climax vegetation is Pinus brutia. The Pinus brutia has been destroyed, maquis and gariques vegatation have spread the land. There is Aphrodisias that one of the cultural inheritance m the study area. Agricultural fields which are land capability of I., II., Ill and IV. The VI. land capability class is found on the deteriorated land (because of human). The VII. land capability class must be cover with forest. The land use system in the study area used according to land capability classificatiaon. But there are some wrong uses. For example, the lands which are slopy and hilly areas which the VI. land capability areas mustn't use for agriculture. The VII. land capability areas has been used for pasture. But is must use for forest. In accordance with the sustainable development lands should be used according to land capability classification.