Eskişehir kent içi ulaşımında trafik türlerine göre dağılımının belirlenmesi
The Modal split of transportation of Eskişehir
  1. Tez No: 56949
  2. Yazar: MURAT KARACASU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORKUT ARBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde Eskişehir kent içi ulaşımında trafik türlerine göre dağ ılımın belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle ulaştırma planlaması bir bütün olarak ele alınmış ve ulaştırma planlamasının temel konularına değinilmiştir. Etüd aşaması, analiz ve modelleme aşaması, geleceğe ait tahminler aşaması ve değerlendirme aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. İlerleyen bölümlerde türel dağılım konusunda bilgiler sunulmuştur. Toplu taşıma türleri, bunların karşılaştırılması ve taşıma türlerinin seçiminde etkili olan faktörler incelenilmiştir. Eskişehir ilinde ulaştırma planlaması açısından mevcut durum ele alınmıştır. Eskişehir ili kent içi ulaşımında türel dağılımın belirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Bu konuda ODTÜ Ulaşım Araştırma Merkezinin yaptığı anket sonuçlarından faydalanılmıştır. Eskişehir ilinde ulaşım hareketlerinin yoğun olduğu, insanların mecburiyet karşısında toplu taşıma araçlarından faydalandığı, otomobil sahipliğinin fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Eskişehir ilinde insanların toplu taşıma araçlarında az faydalanması, otomobili tercih etmesi, çarpık büyüme ulaşım sorunlarını oluşturmaktadır. En kısa zamanda ayrıntılı bir ulaştırma planlaması yapılarak çözüm bulunması Eskişehir ilinin menfaatine olacaktır.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY In this thesis it is purposed that the modal split of transportation of Eskişehir. First of all, transportation planning was taken as a whole and basic rules were mentioned. The knowledges about preliminary study, analysis and modelling, guesses about future and evaluate steps were given. The knowledges of modal split were given in the next pages. The basic factors in the choose of urban transportation were examined and they were compared. The present condition of transportation planning in Eskişehir was taken. The studies were done to identify the modal split of transportation in the city centre of Eskişehir. It is benefit from the results of enquiry of METU Transportation Research Centre in this subject. It is seen at the end that the movement of transportation in Eskişehir is thick and people are obliged to use the vehicle of urban transportation and it is understood that many people have got cars. The usage of too much cars and the less prefer of people to use urban transportation vehicles constituted many problems about development of transportation. A detailed transportation plan which must have done in the nearest time will be helpful for Eskişehir' s future.