Anopheles larvalarının Bacillus Thuringiensis'e karşı duyarlılıklarının araştırılması
  1. Tez No: 70172
  2. Yazar: FERİT KARACASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÖZCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Sivrisinekler dünyada ve yurdumuzda halk sağlığı açısından oldukça önemli arthropodlardır. Başta Sıtma olmak üzere, Filariasis ve Arbovirüs'lerin vektörlüklerini yapmakta ve hastlıkları bulaştırmaktadırlar. Sosyo-ekonomik koşulların gelişememiş olması, parazit hastalıkların yayılmasında, sivrisineklerin üremelerinde ve yayılmalarında başlıca etken olabilmektedir. Araştırmamızda sivrisineklerle çalışabilmek için Anabilim Dalımızda bir insektaryum oluşturulmuş, doğadan getirdiğimiz larvaların burada gelişmeleri erişkin, yumurta ve larva dönemlerini geçirmeleri sağlanmıştır. Kimyasal larvasitlerin çevreye zararlı etkileri ve larvaların direnç kazanmaları nedeniyle en etkin savaşım yöntemlerinden olan biyolojik kontrolün laboratuvar koşullarında Anophel larvalarının Bacillus thuringiensis israelensis H-14 'e olan duyarlılıkları araştırılmıştır, sekiz saatlik zaman peryodu içinde (0.01 ppm, 0.003 ppm ve 0.03 ppm) formülasyonları uygulanmış ve en yüksek konsantrasyonda ölüm yüzdesi % 96 olarak saptanmış olup, Anophel larvalarının bu preparata karşı oldukça duyarlı oldukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mosquitoes are important arthropods effecting public health in our country and in the world. They are vector for malaria, filariasis, arbovirus infections. An insectarium was establishedin our to perform the recessary experiments. Larvae were collected from field and were observed adult, egg, larvae and pupae stage in the laboratory conditions. Because of harmful effects of chemical larvaecytes for and the resistance of larvae against chemical larvaecytes, the sensitivity of Anopheles larvae against B.t.i H-14 were evaluated. Different concentration of B.t.i H-14 were tested and 96 % mortality was observed in highest concentration. We determined that Anopheles larvae are sensitive against B.t.i H-14.