4054 sayılı Kanun'da öngörülen idari para cezaları ve yargısal korunma
The Amendments in act 4054 and the judical protection
- Tez No: 116996
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
TEZ ÖZETİ 4054 SAYILI KANUN' DA ÖNGÖRÜLEN İDARİ PARA CEZALARI VE YARGISAL KORUNMA Tez konusu olarak seçtiğimiz,“4054 Sayılı Kanun' da Öngörülen- İdari Para Cezaları Ve Yargısal Korunma”, bu alanda yapılmış ilk çalışma olması nedeniyle, bir çok eksiklikleri ihtiva etmesine rağmen, kanaatimizce, önemli bir boşluğu da dolduracaktır. Bu alanda yapılmış olan İlk çalışma elması nedeniyle, geniş bir hukuki açıdan yaklaşarak ele almaya çalıştığımız konuda, birinci bölümde, rekabetin anlamı ve rekabetten beklenen sosyal, siyasi ve ekonomik faydalar üzerinde durulmuş, bu faydaların elde edilebilmesi için, işleyebilir bir rekabet düzeninin kurulmasının, devletin bir ödevi olduğu vurgulanmış ve bu alanda dünyada mevcut çeşitli yaklaşımlar ortaya konmuştur. Yine birinci bölümde, idari para cezalarının, rekabet kamu düzeninin bir enstrümanı olduğu ifade edilerek, genel anlamda idari yaptırım kavramı ve özelde idari para cezaları, idare hukuku boyutuyla incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, 4054 Sayılı Kanun' da öngörülen idari para cezaları, Türk idare hukuku uyarınca, idari işlemin unsurları bakımından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Kanun' da öngörülen yaptırımların, idari yargılama hukuku açısından, ortaya çıkabilecek değişik sorunlar bakımından ele alınmasına çalışılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE AMENDMENTS IN ACT 4054 AND THE JUDICIAL PROTECTION Our thesis topic of“The Administrative Amendments in Act 4054 and The Judicial Protection”is as a first study in this field, in spite of containing many of handicapes, also completes some of scientific deficiencies. As a first study in this field in Turkish law, has been approached to the topic by all aspects. In the first chapter, has been expresssing on the competition as the main purpose and the social, political and economical benefits of competition also has been studied several approachs to different competition law systems in all over the world by laying stress on the state' s constitutional mission for building a workable competition policy for getting kind a benefits of competition by approaching the amendments as a instrument of competiton policy comparing by Turkish administrative law. Also in the second chapter, the amendments in Act 4054 has been examined as a administrative act according to Turkish administrative law. Finally, in the third chapter, it has been tried to solve some of the problems of amendments in act 4054 by several aspects of Turkish administrative juridictional law.