Demokrat Parti'ye karşı basın muhalefeti Akis Mecmuası örneği (1954-1961)
The Opposition of the press againts the Democrat Party, of Akis (1954-1961)
- Tez No: 116997
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Muhalefet politik kültürünün anlaşılmasında merkezi öneme sahiptir. Türk demokrasisinin ipuçlarını muhalefet kültürünün içinde aramak gerekir. Muhalefet kültürü çatışma kültürünün varlığını esas alır. Dolayısıyla politik seçenekler üretmek ve bu seçeneklerin birbirleriyle çatışma içinde olmasını çoğulcu toplum formu içinde düşünmek muhalefet geleneğimizin alışık olmadığı bir durumdur. Bu tez muhalefetin basın boyutu üzerinde odaklanmıştır. İncelediği dönem kritik bir dönemdir. 1954-1961 arası dönem Tek partili yaşam ve zihniyetin ertesinde Türkiye toplumunun çok partili hayatla karşılaşması neticesinde siyasal iktidar ve basının muhalefet anlayışlarının henüz olgunlaşmadığı göstermesi açısından önemlidir. Yönteme uygun kavramsal çerçeve oluşturmak amacıyla muhalefet kavramının etimolojisi ve bu etimolojinin Osmanlı-Türk siyaset literatürüne nasıl tercüme edildiği ve hangi bağlam içinde kullanıldığı giriş içinde verilmiştir. Birinci bölümde Parlamento dışı muhalefet olarak basınla ilgili siyaset biliminin verileri sunulmuş ikinci bölümde Akis'in özgünlüğü vurgulanmıştır. Muhalefet ile basın arasındaki başlangıçta ki samimi ilişkinin zaman içinde olağan muhalefet olgusunun dışında gelişimi gelişen ve hızlanan bir süreç olarak tasvir edilmiştir. 27 Mayıs ihtilali muhalefet açısından bir rol değişimidir. İhtilal öncesinde mağdur ola basın muhalefetin sorumluluk ve seviye yönü olduğunu unutarak ihtilal öncesi iktidarın üslubunu farklı yöntemlerle de olsa benimsemiştir. Akis özelinde Türk basını Yassıada yargılamalarında yargının yerini almaya yargıyı yönlendirmeye çalışarak asli işlevinden uzaklaşmıştır. Çok Partili hayat ve 27 Mayıs ihtilali sonrası dönem Türk toplumunda demokrasinin özgürlük boyutuna vurgu yapmıştır. Buradaki özgürlük sorumluluktan imtina etmek anlamındadır. Özgürlük ortamının demokrasi ile sonuçlanmasının siyasal aktörlerin uzlaşmasıyla mümkün olacağı gerçeği vıısiyasal kültürümüzde henüz yerleşmemiştir. Özgürlük ortak kamu alanında toplumsal aktörlerin kendi farklılıklarını tescil ettiği ortamda demokrasiye dönüşür. 27 Mayıs deneyimi basının özgürlüğü kendi özgürlüğü olarak algılaması sonucunda demokratik olmayan totaliter eğilimlere yönelebileceğini göstermiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Opposition constitutes a central role to understand the political culture. One can easily find the cues for Turkish democracy in the opposition culture. The opposition culture is contingent to the existence of the conflict culture. Thus, constructing political options and thinking conflict among these options within a pluralistic form of society are situations that our opposition culture is not accustomed to. This thesis focuses the press dimension of the opposition. The perion examined in this thesis is a critical period. This thesis is important in the sense that it shows the inexperience of the opposition culture in the press and political power just after the end of the one party rule when the Turkish society has first confronted with a multi-party system. To form a conceptual framework concerning the methodology, the etymology of the concept of opposition, the passing of this concept to the Ottoman-Turkish political literature, and within which context this concept has been used will be presented in the introduction part. In the first part, it will be explored the data of the political science related with press as a extra-parliamentarian instrument of the opposition, and in the second part it will be emphasized the uniqueness of Akis. It will be described the gradual transformation of the sincere relations between opposition and press at the beginning to an unusual form of opposition. The 27 May coup changed the role of the opposition. The press, which had been unjustly treated before the coup, has adopted the attitudes of the polical power of the pre-revolutionary era even with different methods by forgetting the responsibilities of the press opposition. In the Akis case, Turkish press attempted to substitute the place of the judiciary in the Yassiada trials, or at least it tried to manipulate the judiciary. The multi-party system and the are after the 27 May Revolution, emphasized the freedom dimension of democracy in the Turkish society. Herein, IXfreedom meant to abstain from the responsibility. It has not become a rule of the Turkish political culture that the condition of freedom results democracy only within the existence of compromise among the political actors. Fredom transforms into democracy when the societal actors recognize the differences of each in the public sphere. The experience of 27 May has shown that the press could tend towards the non-democratic totalitarian tendencies as a result of the perception of the press that freedom as only its own freedom.