Türkiye'de tarih öğretiminde işbirlikli öğrenme yönteminin uygulanışı
Application of cooperative learning method to history teaching in Turkey
  1. Tez No: 117004
  2. Yazar: ÖZGÜR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, işbirlikli öğrenme yöntemi teknikleriyle tarih öğretiminin gerçekleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Temel amaç, Türkiye'de Tarih öğretiminde yöntemden kaynaklanan sorunlara çözüm üretmektir. Araştırmada işbirlikli öğrenme yönteminin ne demek olduğu detaylı olarak açıklanmıştır. İşbirlikli öğrenmenin gerçekleştiril mesinde çok önemli olan işbirlikli öğrenme yönteminin temel ilkeleri örneklerle anlatılmıştır. 14 işbirlikli öğrenme yöntemi tek niği ayrıntılı olarak belirtilmiş, Dünyada ve Türkiye'de bu teknik lerin nasıl uygulandığı ders örnekleriyle açıklanmıştır. Dünyada son otuz yılda kullanımında önemli bir artış olan işbirlikli öğrenme yönteminin, Tarih derslerinde de kolayca kullanı labileceği yapılan araştırmada belirtilmiştir. Bu yöntemin Tarih derslerinde yaygınlaşması Tarih öğretmeni adaylarına yöntemin etkili bir şekilde öğretilmesiyle gerçekleşecektir. Yine çeşitli seminerler ve kurslarla Tarih öğretmenleri işbirlikli öğrenme yöntemi hakkında bilgilendirilmelidir. Tarih öğretmenleri bu yön temi sınıflarında kullanan öğretmenlerle işbirliği yapmalı ve yönte min uygulanmasını gözleyerek işbirlikli öğrenme yöntemini anla maya çalışmalıdır. Özellikle bu araştırmanın beşinci bölümünde, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatındaki konulara göre örnekler verilmiştir ve bu tekniğin Türkiye'de Tarih derslerinde kolayca kullanabileceği görül müştür. Tablolarla, resimlerle ve öğretmenlerin kullanabilecekleri çeşitli formlarla desteklenen çalışmada bu teknikler detaylı olarak anlatılmıştır. Bu yöntemin Türkiye'de Tarih derslerinde kullanılması ile Tarih öğretiminde yöntemden kaynaklanan sorunlar çözülebilir. Tarih dersleri öğrencilerin sevdiği bir ders haline gelip, öğretmen ve öğrencilerin Tarih dersine bakış açısı değişebilir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study deals with the realization of history teaching with cooperative learning methods. The main purpose is to create solutions to problems stemming from method in teaching history in Turkey. In the study, the meaning of cooperative learning is explained in detail. Basic principles of cooperative learning, which are very important in the practise of cooperative learning method, are explained through examples. 14 cooperative learning techniques are presented in detail and the usage of these techniques both in the world and in Turkey is illustrated with examples. It is emphasized that cooperative learning method which has been widely used in the world in the last three decades can be easily used in history classes, too. The widespread usage of this method in history classes will be achieved through the efficient teaching of the method to prospective history teachers. In addition, history teachers should be informed about cooperative learning method via various seminars and courses. History teachers should cooperate with other teachers using this method in their classes and should try to understand the cooperative learning method by observing the application of the method. Especially in the fifth chapter of this research, some examples are given in line with the subjects mentioned in the curriculum of the Ministery of Education and it has been observed that this method could be easily used in history lessons in Turkey. This research, supported by tables, pictures and multiple forms that can be easily used by teachers, explains the techniques in detail. The problems stemming from method in teaching of history can be solved by using this method in history classes in Turkey. Thus, history classes will both become enjoyable for students and teachers' and students' attitudes towards history courses will change.