Endüstri işletmelerinde süreç tasarımı ve planlaması: Bir uygulama
Process design and planning in industry plant; an application about geotechnical services
  1. Tez No: 117005
  2. Yazar: UTKU CEM ERGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu tezde, süreç tasarımının değişen Pazar koşullarında gerekli ve planlı bir dizi faaliyetten oluştuğu, süreç planlamasını uygulayan bîr firma ile desteklenerek açıklanmıştır. Üretim ilkelerinden birisi, belki de en önemlisi, çalışmanın temel konusu olan üretim süresinin ayarlanmasıdır. Bu bağlamda süreç tasarımının tanımı, aşamaları, gerekliliği, çeşitleri, seçim kararları, analizi ve stratejisi açıklanmıştır. Yeni ürün üretme karan açısından önemli etkenlerden maliyet ve teknoloji ile süreç tasarımı arasındaki ilişki ve teknolojinin sektör, üretim ve işgücü üzerine etkisi belirtilerek kuruluş yeri seçimi ile işyeri düzeninin süreç tasarımına bağlılığı ikinci bölümde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, süreç planlamasından bir firmanın nasıl etkilendiği oluşturulan teorik yapı doğrultusunda örnek bir firmayla incelenmiştir. Son bölümde de, süreç tasarımı ve planlamasını uygulamakla incelenen firmanın ne gibi avantajlar sağladığı ve neden uyguladığı sonuç olarak belirtilmektedir. Bu doğrultuda firmaların kendi sektörlerinde devamlılığını sağlamaları açısından süreç tasarımının ve planlanmasının yapılması gerekliliği nedenleriyle ortaya konulmaya çalışılarak, uygulamayla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Process design consist of functional planning of processes or activities that do necessary work in changing market conditions. I'm production, line balancing may the most important factor. In this context, this study is supported by an application. New-product design is crucial to the survival of most firms. In second part of this study, there are some criterion to select of operation types. The managers of firms must determine the best alternative of types. New-product decisions are greatly affected by cost and fecnology and this part explainned the relationship between process and cost, and tecnoiogy. The thesis also includes, location and layout decisions. They are affected to performans of production. In designing production lines, there are often many alternative configurations that can be considered. This determining has stages and in this study these stages is explainned with an application of a geotechnical services co. ltd.. Process design and planning can get some advantages to firms.