Grafik sanatlarda sembolist göstergeler
Symbolist indicators in graphic arts
- Tez No: 117029
- Danışmanlar: PROF. GÖREN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Konusu“Grafik Sanatlarda Sembolist Göstergeler”olan Yüksek Lisans çalışmamda, tarih öncesi dönem ve tarihsel süreçte görülmüş olan sembollerin çağdaş sanat eserlerindeki yansımalarını örnekleriyle açıklamaya çalıştım. Giriş bölümünde, simgenin tanımı ve sanat eserindeki önemi, I. bölümde, Simgeciliğin kökeni, dinlerde ve mitolojilerde ortak simgelerin, kuramsal ve görsel göstergeleri, II. bölümde, Simgeciliğin düşler (gündüz ve gece düşleri) ve sanat eserlerindeki psikolojik analizi, III. bölümde, Plastik Sanatlarda, Sembolizm Akımının, felsefesi, sanatçıları ve diğer akımlarla ilişkisi, IV. bölümde, Tanıtım Grafiğinde (amblem, logo, marka, simgesel işaret), Afiş Sanatında ve özgün Baskıda Sembolist Göstergeler, Sonuç bölümünde ise simgenin geçmişten günümüze, iletişimin kaçınılmaz bir sonucu olarak gelişimini ve Grafik Sanatlardaki önemini vurgulamayı amaçladım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my master study which has the title“Symbolist Indicators In Graphic Arts”. I tired to explain with patterns that has been seen in pre- historical time and in historical process of the symbols reflections at the contemporary art vestiges. In the Introduction part, the definition of the symbol and the importance of the symbols in the art vestige. In Part I, the orijin of the Symbolism, joint symbols at the religions and mythologies, information about theoretical and visual indicators. In Part II, information about its psycholojical analysis at the dreams and imaginations and in art vestiges. In Part III, the phisolophy of Symbolism Current, its artists and the relationship with the other currents. In Part IV, the Symbolist Indicators at the Commercial Graphic (emblem, logotype, trademark, symbolic indicator), Poster Art and in Origin Printing Art. At the Conculation part, I aimed to underline the importance of the symbol from the past the present, the development that is inevitable result of communication and the importance at the Graphic Arts.