Türk kamu yönetiminde Anayasa Mahkemesinin rolü
Role and importance of the Constitutional Court in Turkish public adminstration
  1. Tez No: 117065
  2. Yazar: RAFET EMRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERİF ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TURK KAMU YÖNETİMİNDE ANAYASA MAHKEMESİNİN ROLÜ VE ÖNEMİ Rafet EMRE KSÜ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU YÖNETİMİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Şerif ÖNER Yıl : 2002, Sayfa : 144 Jüri : Doç. Dr. Ahmet Hamdi AYDIN Yrd. Doç. Dr. Şerif ÖNER Yrd. Doç. Dr. Uğur YILDIRIM Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra, tüm gelişmiş ülkelerde Anayasaya Uygunluk Denetimi yapacak bir Yüksek Mahkemenin kurulması düşüncesi ağırlık kazanmıştır. Bu düşüncenin bir sonucu olarak, Türkiye'de de 1961 Anayasası ile Anayasa Mahkemesi kurulmuş ve 25.04.1962. tarihinde görevine başlamıştır. Son yıllarda Devlet yapısı içinde ağırlığını daha fazla hissettiren Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasaya Uygunluk Denetimi yoluyla, Yasama organmm Anayasal sınırlar içinde kalmasını temin etmesi, Devlet ve toplum düzeni açısından hayati bir önem taşımaktadır. Anayasa Mahkemesi aldığı kararlarla, hem Devlet yapısı içindeki kurumların Anayasaya uygun çalışmasını temin etmekte ve hem de kişi hak ve özgürlüklerinin en önemli güvencesi olarak kendini göstermektedir. Bu çalışmada, Anayasa Mahkemesinin Anayasaya Uygunluk Denetimi yoluyla, Kamu Yönetimine olan etkisi incelenip ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çağdaş Demokrasilerde, Anayasa Mahkemesinin tartışılmaz bir yeri ve önemi vardır. Çalışmada, Batı Yüksek Mahkemelerinden de örnekler verilerek, kıyaslama imkanı yaratılmış ve Yerel Yönetimler hakkındaki Anayasa Mahkemesinin görüşleri özellikle vurgulanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Anayasa Mahkemesi, Kamu Yönetimi, Anayasaya Uygunluk Denetimi, Yerel Yönetimler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MA Thesis ROLE AND IMPORTANCE OF THE CONSTITUTIONAL COURT IN TURKISH PUBLIC ADMINISTRATION Rafet EMRE UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF PUBLIC ADMINISTRATION SUPERVISOR : Assist. Prof. Dr. Şerif ÖNER Year : 2002, Page : 144 Jury : Assoc. Prof. Dr. Ahmet Hamdi AYDIN Assist. Prof. Dr. Şerif ÖNER Assist. Prof. Dr. Uğur YILDIRIM Thought of establishing of a higher court, which makes Inspection of compatibility to the Constitution in all developed countries has become important especially after the second world war. As a result of this thought the Constitutional Court in Turkey was established with the Constitution of 1961 and it started its duty on 25 April 1962. In recent years, providing of legislation organ being remained within the constitutional borders by the Constitutional Court, which have caused to perceive its significance in government structure by means of Inspection of compatibility to the Constitution has a vital importance for the order of government and society. The Constitutional Court, with its decisions, provides working of associations in the structure of the government.appropriate to constitution and also shows itself as the most important guarantee for personal rights and freedoms. In this study, it was tried to put forward the effect of the Constitutional Court on public administation by means of Inspection of compatibility to the Constitution. The Constitutional Court has an unarguable position and importance in modern democracies. In the study the possibility of comparison was presented by giving examples from higher courts of west countries and especially it was tried to emphasize, inspections of the Constitutional Court on local administations. Key Words : Constitutional Court, Public Administation, Inspection of Compatibility to Constitution, Local Administations. II