Diyarbakı Müzesi'ndeki bir grup Sinope sikkesi
  1. Tez No: 117070
  2. Yazar: FERİDUN SUHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Karadeniz ve Paphlagonia bölgesi önemli ticaret merkezlerine sahip ve tüm kuzey yönündeki her türlü mal akışının sağlandığı stratejik konumda bir yerdir. Antik kaynaklarda Pontos Eukseinos (Misafir Sever) olarak bilinen bu önemli su kitlesinin kıyılan, Arkaik dönemden itibaren yunan kolonizasyonuna uğramıştır. Miletos kolonisi olan Sinope Papblagonia'nın en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Özellikle ticari amphora mühür baskılan ve kendi adına bastığı sikkeler buna işaret etmektedir. Karadeniz bölgesine yayılmış olan Sinope sikkelerine satraplar döneminde sıklıkla Kappadokia ve Kilikia bölgelerinde de rastlanmaktadır. Diyarbakır Müzesindeki Sinope sikkeleri satın alma yoluyla kazanılmıştır. Bununla beraber bu sikkelerin kendi türleri arasındaki gruplamalarına değinilerek tarihlendirilmesi yapılmıştır. Sonuçta sikkelerin var olan gruplara katkılan ve ticari yolla Diyarbakır bölgesine ulaşıp ulaşmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Black Sea and Paphlagonia region have got most important trade centre that possible getting up all trade ware to the northern, it is most strategic region. This seashore that known Pontos Euxeinos“hospitable sea”in ancient scripts, colonised by the Greek in archaic times. Sinope that colonised by the Milesian, is most important trade centre in Paphlagonia region. Especially, own amphora stamps and coins indicated this important site. Sinopean coins spread over all Black Sea region and also often encountered in Cappadocian and Cilician region at the Satrapean times. Sinopean coins at Diyarbakır Museum had been bought by collectors. However, this coins have studied other relative groups and same species, also dated with close illustrations. Conclusion this coin examples had been add same species groups, other hand discussed by the which way to came to Diyarbakır region.