Özel Hukuk açısından muayenehane ve özel hastanede verilen tıbbi yardımlarda hekimin sorumluluğu
- Tez No: 117069
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, özel Hukuk Bölümünde Yüksek Lisans tezi olup, konusu“Özel Hukuk açısından, Muayenehane ve özel Hastanede Verilen Tıbbi Yardımlarda Hekimin Sorumluluğu”dur. Yapısı gereği tıbbi müdahaleler, insan sağlığını konu edinmeleri nedeniyle, hem zorunlu ve yararlı hem de tehlikeli sonuçlara neden olabilecek davranış ve uygulamaları bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla, hem tıbbi yardımda bulunan hekimin hem de sağlığına kavuşmak isteyen hastanın karşılıklı hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi ve taraflarca bilinmesi gerekir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tıbbi yardımın tarihsel gelişimi, hekimlik ve özel hastane kavram ve yetkileri, tıbbi yardımın hukuki niteliği, İkinci bölümde; tıbbi yardım sözleşmesinin kurulması, tarafların borçları ve hekimin sorumluluğu, Üçüncü bölümde; sorumluluğun sonuçları, sorumluluğu kaldıran ve azaltan etkenler ve tıbbi yardım sözleşmesini sona erdiren nedenler incelenmiş ve birde sonuç kısmı koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is Master of Science (Ms) thesis whose topic is“the responsibility of doctor concerning medical help at consulting room and private hospital in terms of private low”Becouse of structure of medical intervention, concerning person' s health, the medical intervention includes the behaviour and applications which can couse both obligatory, help ful and dangerous results. For this reason, both doctors and the patients law and obligations have to be determined and know by both sides. The thesis consists of 3 parts. At first par, the historical development of medical help, occupation of doctor, private hospital aspects and authority, and the law property of medical help, At secand part; to establish medical help contract, the debts of sides and responsibility of doctor.At thind part; result of responsibility, the factors that cancels or reduces responsibility and the factors that finaliyes medical help contract are examined and a result part is added.