Kafkasya'dan Anadolu'ya Karaçay-Malkar Türkleri
- Tez No: 117071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ZİYA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu araştırmada karmaşık bir etnik yapıya sahip Kafkasya Bölgesi halkları içerisinde yer alan Karaçay-Malkar Türkleri'ni incelendi. Farklı etnik grupları barındıran Kafkasya Bölgesi üzerinde yeterince çalışma yapılmamıştır. Bu nedenden yola çıkarak Karaçay-Malkar Türkleri araştırıldı. Tezde bölgenin en eski unsurlarından biri olan Karaçay-Malkarlılar, bir giriş ve üç ana bölümde ele alındı. Giriş Bölümünde Karaçay-Malkar Türkleri'nin yaşadığı Kafkasya'nın coğrafi ve jeopolitik konumu ile, bölgenin siyasi ve sosyal yapısı üzerinde duruldu. I. Bölümde Kafkasya'daki Türk politikasını etraflıca incelendi. II. Bölümde, Karaçay-Malkar Türkleri'nin sırasıyla tarihi menşeini, nüfusunu, dinlerini, dillerini, ekonomisini ve sosyo-kültürel hayatları anlatıldı. III. Bölümde ise, Türkiye'de yaşayan Karaçay-Malkarlıların Anodolu'ya göçlerini, bu göç sırasında kullandıkları göç yollarını, göçten kaynaklanan sosyal ve ekonomik sonuçlan, Türkiye'deki yerleşim yerlerini ve Türkiye'deki sosyo-kültürel hayatları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research we have studied Karaçay-Malkar Turks who take part in Kafkasya Region people that have complex structure. Not much studies have been made on the Caucasus Region which lodge different ethnic groups. In this respect we set out and searched for the Karaçay-Malkar Turks. We have taken charge of Karaçay-Malkar' s who are the oldest inhabitants of the region, in an introduction and three main chapters. In the introduction part we have dwelled on the geographical and geopolitical location of Caucasus which Karaçay- Malkar Turks live on and about the political-social structure of the region. In the first part we studied Turkish policy on Caucasus in details. In the second part according to circumstances we told historical origin, population, religion, language, economy and social-cultural lives of the Karaçay-Malkar Turks. In the third part we searched Karaçay-Malkar' s migration to Anatolia who live in Turkey, the roads they used along their migration, the social and economical results that originate in this migration, their settlement places in Turkey and their social-cultural lives in Turkey. We believe that more studies should be made to put forward the history and the social-cultural lives of Karaçay Malkar Turks.