1982 Anayasında yargı bağımsızlığı
- Tez No: 117079
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Hukuk devleti ilkesi ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri yargı bağımsızlığı ilkesidir. Hukuk devleti ile kişilerin temel hak ve hürriyetleri güvence altına alınmış olur. Devletin üç ayrı erki olan yasama, yürütme ve yargı da ayrı ayrı organlarca temsil edilmeli, yani kuvvetler ayrılığı olmalıdır. Yargının bağımsızlığı için ne yasamanın ne de yürütmenin yargıya müdahale etmemesi gerekir. Yargı bağımsızlığının korunması ve güvence altına alınması gerekir; ki 1982 anayasamızda da bu durumun örneklerini görmekteyiz. Bunun yanında yargı bağımsızlığını engelleyen bir takım durumların varlığını da görmekteyiz. Bu durumları ortadan kaldırmak ve bu eksiklikleri gidermek için bu çalışmamızda, yargı bağımsızlığının teminatları ve denetimi üzerinde duracağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rule of law principle and democracy that can't be given up, is one of the element of the principle of adjudication. With the rule of law principle, person's basic rights and independence has been taken under the guarantee. The three powers of the state; legistation, execution and judgement have to be represented by different organs, namely there must be difference of powers. Because of the adjudication independence, neither legistation nor execution have to interfere to the judgement. The adjudication independence has to be protected and to be under taken guarantee; in any case we see the examples of this case inl982 Constitution. Besides this, we see the existence of some positions that prevents the adjudication independence. To take away this positions and to disappear this deficiencies, we will dwell on the adjudication independence assurance and control. 11