Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin anayasal ve yasal konumu (kuruluş ve işleyişi)
The Constitutional and legal position of Military High Court of administration (Running and the formation MHCA)
- Tez No: 104722
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz Askerlik hizmetinin özellikleri dikkate alınarak ve Danıştay dan ayrı olarak Anayasanın 157nci maddesinde düzenlenen Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapan ilk ve son derece mahkemesidir. Ancak bu yüksek mahkemenin bağımsızlığı, kuruluşu, üyeleri ve görev alanı ile ilgili Anayasal ve yasal sorunlar bulunmaktadır. Tezin birinci bölümünde AYİM'nin kurulmasına neden olan tarihsel süreçten sonra, AYİM'nin Anayasada düzenleniş şekli, bu çerçevede hukuk devleti yönünden bağımsızlığı, tek dereceli olması, yüksek mahkeme niteliği, yargı birliğine aykırı olması ve yargı denetiminin sınırları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; AYİM'nin kuruluşu, organları, üyelerinin durumu ve görev alanı inceleme konusu yapılmıştır. İncelemede özellikle Mahkemenin kuruluşundan itibaren doktrindeki tartışmalara, kanun koyucunun çalışmalarına ve Yüksek Mahkemelerin kararlarına yer verilmiştir. Sonuçta, AYİM'nin iki dereceli olarak Danıştay bünyesinde özel bir yüksek mahkeme şeklinde kurulmasının, hakim sınıfından olmayan üyelerine hakimlik teminatının sağlanmasının ve yargı denetiminin sınırlarının kaldırılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. ABSTRACT Military High Court of Administration, wich is concerned the properties of military occupation except the State Council and which is regulated at the article 157 th of 1982 is the first and final court which makes the trial inspections of disputes which are caused by transactions and actions related to military service ansd military people. There are some legal and constitutional problems about the structure, members, independency and juristiction. On the first par, of thesis, the historical period of the MHCA, regulation of its form on constitution, its independecy by the way of law of state, becoming its first level and single court, becoming against unification of trial and the limitation of trial inspections are handed or. On the second cart, formation of the MHCA, organs, stiuation of members, juristiction are handed on. On this research, disputes on doctrine, parliment studying, the decisions of high courts are handed on especially since the foundation of MHCA. It is determined, that forming it as two level court in the structure of the State Council as an expert high court supporting the judge guarantee of the members who are not judge in it and abolishing the limitations of trial are suited. Ill
Özet (Çeviri)