Türk İdare Hukukunda idarenin kusurlu sorumluluk halleri
  1. Tez No: 117082
  2. Yazar: MAHMUT NEDİM BAŞARANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İdarenin sorumluluğu, günümüz dünyasında güncel bir hukuki sorundur. Devlet yasama, yargı ve yürütme faaliyetlerini yerine getirirken yapmış olduğu işlem ve eylemlerle bireylere zarar verebilir. Günümüz dünyasında, neden olduğu zararlardan dolayı devletin sorumlu olacağı açıkça kabul edilmektedir. Bu tez de aşağıdaki esaslar üzerinde çalışılmıştır; İdarenin sorumluluğunun tarihsel gelişim süreci ve sorumluluk kavramının yabancı ülkelerdeki görünüm şekilleri irdelenmiş; yasama, yargı ve yürütme faaliyetlerinin sorumluluk kapsamı içine alınıp alınamayacağı meselesi üzerinde durulmuştur. Özellikle hizmet kusuru ve kişisel kusur ayırımına değinilmiş, hizmet kusurunun ayırıcı nitelikleri- ve hizmet kusuru sayılan haller ele alınmıştır. İdarenin sorumlu tutulacağı zarar ve bu zararla idare arasında bulunması gereken illiyet bağı kavramı üzerinde durulmuştur. Kamu görevlilerinin kişisel kusurları ve rücu halleri ile idarenin sorumluluğunun azaldığı ve kalktığı durumlar çok sayıda görüş ve düşünce, yargı kararlan ile birlikte ele alınmış, konunun doktrin ve uygulamadaki durumu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The responsibility of administration is an actual legal matter of today's world. The state can damage the individuals throughits activities and procedures, when it fullfills the executive, legislative and judicial functions. İn today's world, the responsibility of the state is obviously accepted. In this dissertation the following outlines were studied. The historical evaluation of the responsibility of administration and the view of this responsibility in various countries. The discussion about if the functions of executive, legislative and judicial branchs can be included in this kind of responsibility or not. Especially the difference of“fault of service”and“fault of individual (fault of the public official)”question and discussed. The damage, for that, the administration will be considered responsible and the relation between that fault and administration were discussed, individual responsibility of the public officials and the situations where the liabilty of the administration is less or absert or absent. The thema was studied thorugh verious, jurisdictions, theory and practice.