1950'lerden günümüze çağdaş Türk resim sanatında şiddetin analizi
Analyse of violence in modern Turkish painting art since 1950
- Tez No: 117205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
YÜKSEK LI LİSANS TEZ OZU 1950'LERDEN GÜNÜMÜZE ÇAĞDAŞ TURK RESİM SANATINDA ŞİDDETİN ANALİZİ Hülya UÇAK Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 2002 Danışman: Yrd.Doç.Zeliha AKÇAOĞLU Sanatın toplumsal yapı ile biçimlendiği bir gerçektir. Sanat yapıtları dönemin sosyo-politik ve kültürel oluşumlarıyla birlikte yapılanmaktadır. Bu da sanatçının dünya görüşü ve içinde bulunduğu toplumla yakından ilişkilidir. Sanatçı içinde yaşadığı toplumsal veya ruhsal her türlü yaşamsal olay ve olgulardan etkilenmektedir. Şiddet ve saldırganlık olguları, insanlık tarihi kadar eskidir. Şiddet siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda ortaya çıkarak insana fiziksel ve psikolojik zararlar verebilmektedir. Var olan şiddet gerçeğini sanatçı yaratıcı gücü ile dışavurmaktadır. Yaratıcılığın insanın yararına kullanılması ile olumsuzluklar olumluluğa çevrilebilir. 1950'lerden günümüze Çağdaş Türk Resim Sanatında şiddeti ele alan sanatçıların yapıtları örneklendirilerek analiz edilmiştir. «3BSSSS»
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT It is a truth that art is being shaped by social structure. And art creations are being created with the effects of the socio-politic and cultural formations of that period of time. This is closely, connected with the society s/he blongs to and artist's world wiev. Artist is effected by social psychological and every kinds of cases and phenomenon. Concepts Violence and agression are as old as humanity. Violence, appearing with the fields of politics economics and culturel can harms psychologically and phiysically to human beings. Artist expresses reality of violence existing with his/her inspiration. With the use of creativity for human benefit negativities have been converted to positivities. Contemporary Turkish Painting Art, from 1950 to nowadays, the artist which is dealing with violence in their works has been analyzed by exampling