1950 sonrası çağdaş Türk resminde kadın sanatçılar
Women artists in contemporary Turkish painting after 1950
  1. Tez No: 965980
  2. Yazar: BUSE ERDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET EMİN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1950'li yıllarda Çağdaş Türk resim sanatının geldiği nokta ve tarihsel gelişiminin incelenmesi, aynı zamanda dönemin siyasi yapısının irdelenip kadınlara verilen haklar üzerinde bir araştırma ortaya koymaktır. Bu dönemde kadın sanatçılarımızın eserleri, hayatları, çağdaş Türk resim sanatına katkıları incelenmiştir. Çalışmada ilgili konu alanı içinde gerekli kaynaklar araştırılmış olup yazılı ve basılı metinler, dergiler, kitaplar, ansiklopediler, elektronik yayınlar, internet siteleri, sanat müzeleri, galeriler, biyografi ve katalog kitapları gibi kaynaklardan faydalanılmıştır. Bu çalışmada betimsel yönteme yer verilmiştir. Konu bağlamında veriler araştırılarak daha önceki konulara göre özet, değerlendirme ve yorumlama yapılmıştır. Çalışmada olabildiğince fazla kadın sanatçıya ve eserlerine yer vererek günümüze dek uzanan geniş bir yelpazeyle Çağdaş Türk resminde özellikle 1950 sonrası kadın ressamlarımızın yeri ve önemini açıklığa kavuşturmuştur. Kadının sanattaki yeri ve önemi üzerine bir inceleme yapılmış ve 1950'lerde Türk resim sanatında kadın sanatçıların sanat tarihindeki konumları araştırılmıştır. Dönemin kadın ressamlarının biyografik incelemeleri ve eserleri üzerine odaklanılmış olup, aynı zamanda Çağdaş Türk resim sanatının tarihsel gelişimi, feminist sanatın ortaya çıkışı ve kadının sanatçı olarak var olması çalışmanın temel yöntemini oluşturmuştur. Araştırma Türk resim sanatını gelişim sürecinden itibaren ele alınmış olup, konu bağlamında günümüze kadar kronolojik bir düzen dâhilinde aktarılmıştır. Çağdaş Türk resim sanatında kadın sanatçıların çıkış noktası ve 1950'li yıllarda üslup olarak kadın sanatçıların çalışmaları araştırılmıştır. Bu bağlamda kadının toplumdaki yeri ve kadın ressamların, sanat dünyasında giderek daha fazla görünür oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the state and historical development of contemporary Turkish painting in the 1950s, while also analyzing the political structure of the period and conducting research on the rights granted to women. The works and lives of female artists during this era, as well as their contributions to contemporary Turkish painting, are explored in detail. Relevant sources within the scope of the subject were examined, including written and printed texts, journals, books, encyclopedias, electronic publications, websites, art museums, galleries, biographical and catalog books. A descriptive method was employed in the study. Data were collected in the context of the topic, and summarized, evaluated, and interpreted in relation to previous research. By including as many female artists and their works as possible, this study clarifies the role and significance of women painters in contemporary Turkish art, particularly after 1950, through a broad and extended perspective. The place and importance of women in art is examined, and the positions of female artists in Turkish art history during the 1950s are investigated. The research focuses on the biographical analyses of female painters and their artworks, while also addressing the historical development of contemporary Turkish painting, the emergence of feminist art, and the presence of women as artists, which constitute the main framework of the study. The study presents a chronological account of the development of Turkish painting from its early stages to the present day. It investigates the starting points and stylistic approaches of female artists in the 1950s. In this context, it is concluded that women have gained increasing visibility in the art world and that their position in society has evolved accordingly.