Celebkeşan teşkilatı
Celebkeşan system
- Tez No: 117243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU CELEBKEŞAN TEŞKİLATI Remzi UÇTU Tarih Anabilim Dalı Yeniçağ Tarihi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman: Doç. Dr. Halime DOĞRU İstanbul, fethi takiben hızlı bir değişim ve gelişime sahne olmuş, kendi içinde de önemli sorunları gündeme getirmiştir. Devasa boyutlara ulaşan nüfusunun kasaplık et cinsinden ihtiyaçlarının temini konusu da bunlardan biridir. İncelemenin amacı da Osmanlı İmparatorluğunun bu konuya çözüm için geliştirdiği“Celebkeşan Teşkilatının”yapı ve işleyişini aydınlatabilmektir. Araştırmada Başbakanlık Osmanlı Arşivi kayıtlarından (Maliyeden Müdevver Defter-Celebkeşan Defteri, Mühimme Defteri) hareketle teşkilat yapısı ve işleyiş şekli tespit edilmeye çalışılmıştır. Konu hakkındaki tespitlere rağmen, uzun süreli bir çalışma gerektiren istatistiksel verilerin varlığı, uzun dönemsel bilgilerin çokluğu ve teşkilatın diğer teşkilatlarla bağlantılı yapısı konuyu yeni araştırmalar için de cazip kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT After its conquest, Istanbul, in the end of a fast development and changes has some important problems. Providing meat to the city's huge population is one of these problems. The reason of this examination is to explain the structure and the processing of the“Celebkeşan Organization”which has been used by the Ottoman Empire to solve this problem. In the report, the structure and the processing way of the organization has been examinated by using the records from“Başbakanlık Osmanlı Arşivi”, (Maliyeden Müdevver Defter-Celebkeşan Defteri, Mühimme Defteri) with determinations about this subjects, existence of statical datas which is requiring long term work, amount of periodic datas and the link of the organization with others are making this subject interesting for new examinations.