İlişkisel pazarlama ve bir uygulama
Relationship marketing and an application
  1. Tez No: 117244
  2. Yazar: BÜLENT NAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İLİŞKİSEL PAZARLAMA ve BİR UYGULAMA Bülent NAMAL İşletme Anabil im Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Prof. Dr. Birol TENEKECİOĞLU Bir Çin atasözü,“Gözlerinin içi gülmeyen dükkân açmasın.”der. Bu sözün temsil ettiği birçok değer bulunmaktadır: kültür, samimiyet, sempati, başkalarını önemsemek, dinlemek, güven, işbirliği... İşte bu tezde incelenen ilişkisel pazarlama yaklaşımı da bu değerler üzerine inşa edilmiştir. Müşteri ilişkilerinde geleneksel yöntemleri benimseyen işletmeler, ürün ve kâra odaklanmakta, yüzde yüz müşteri tatminini önemsememektedir. Buna karşın, müşteri bağlılığı sağlayabilmek için pazarlama faaliyetlerine büyük kaynaklar ayırmaktadır. Oysa ki satın aldığı ürün ya da hizmetten ve işletmeyle etkileşiminden tatmin olmayan müşterinin bağlılık göstermesini beklemek, geleneksel ilişkilerden büyük çapta fayda ummak kadar boştur. Müşteri, her ilişkisinde taleplerini yeniden anlatmak zorunda kalmayacağı, kendisini tanıyan, bir gruba ait olduğunu hissettiren, ürün ya da hizmetin tasarlanması sürecine kendisini de dahil eden, geribildirimlerini dikkate alan, sorunlarına anında çözüm üreten, karşılıklı fayda sağlamak için çabalayan işletmeye bağlılık gösterecektir. Bağlı bir müşterinin işletmeyle yapacağı işbirliği de işletmenin, varlığını sürdürme ve kârlılık gibi birçok amacına ulaşmasını sağlayacaktır. Öyle ki bu bağlılık ağızdan ağıza reklam gibi kolaylıklarla zaman içinde işletmenin pazarlama maliyetlerini de düşürebilecektir. İşletmelerin hedef kitleleriyle etkileşimleri bireylerin birbirleriyle etkileşimlerinden çok da farklı değildir. Müşteriler tüzel bir kişilikle değil, ona dinleme, konuşma, jest ve mimik yetisi kazandıran gerçek bireylerle ilişkiye girer. Bu bireylerin her birinin davranışı aslında işletme kültürünün yansımasıdır. Bu kültürü oluşturan değerler, yukarıdaki atasözünün temsil ettiği değerlerden ne kadar çoğunu içeriyorsa o işletmenin müşteriyi elde tutma yeteneği de o kadar çok olacaktır. Günümüzde bu değerlerin önemini vurgulayan pazarlama yaklaşımı 'ilişkisel pazarlama' diye adlandırılan yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Chinese proverb says,“Shop-owners cannot be without smile”. There are lots of values that the proverb represents: culture, sincerity, sympathy, empathy, trust and coordination... The relational marketing approach studied in this thesis is based upon these very values. The companies that adopt the traditional methods in their customer relations mostly focus on product and profit, as a result of which a complete consumer satisfaction is under scored. On the other hand, a great deal of source is allocated to marketing so as to gain the consumer faithfulness. However, expecting faithfulness from an unsatisfied customer is as pointless as expecting gains from traditional methods. A Customer will be faithful to a company which would not oblige him/her to paraphrase his/her demands each and every time s/he works with the company, knows its customer, gives a feeling of belonging, informs the customer about the designing process of the product, appreciates feedbacks, produces quick solutions and seeks bilateral advantage. The cooperation between a faithful customer and a company will also help the company realize its various goals such as sustainibility and profitability. Moreover, that faithfulness will inevitably be rumoured and, as a result of which, the marketing costs will eventually decrease. The interaction between a company and its customers is no different from the one among individuals. It is not a financial body, but genuine individuals that the customers are willing to build a relationship with. The behavioural attidute of these individuals is nothing but the reflection of their institutional culture. The more this culture comprises the set of values represented by the proverb above, the more the ability of the company to keep its customers will be. Today, the one that emphasizes the importance of those values is 'relational marketing' approach.