Üç boyutlu modellemede doku kaplama
Texture mapping in 3 dimensional modelling
  1. Tez No: 117246
  2. Yazar: GÜRHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜÇ BOYUTLU MODELLEMEDE DOKU KAPLAMA Gürhan TURAN Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman: Doç.Hikmet SOFUOĞLU İlerleyen teknoloji, insan oğlunun yaşamım her açıdan etkilediği gibi, sanatı da etkisi altına almış ve birçok sanat dalı içerisinde kendini göstermeye başlamıştır.Günümüzde resim, heykel, seramik, mimarlık ve grafik alanları da dahil olmak üzere özellikle sinema ve fotoğraf sanatları da sayısal ortamda tasarlanır hale gelmiş, kalem, fırça, boya gibi malzemelerin yanısıra bilgisayar gibi teknolojik araçlar da sanat üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişmelerden en çok etkilen sanat dallarından biri de sinema' dır. Sinemanın hızla gelişen sektörlerden biri olması, görsel zenginlik arayışının önem kazanması,var olmayan ya da var olsa bile üretilmesi, yaratılması çok zor ve maliyeti fazla olan varlıklara duyulan gereksinim 3d animasyon ve grafiklerin önemini arttırmıştır.Sanal ortamda yaratılmaya çalışılan varlıkların gerçeğe yalan ve inandırıcı olması için yapılan çalışmaların başında doku üretme ve doku kaplama yöntemleri gelir. Günümüzde doku üretme ve doku kaplama yöntemleri bilgisayar animasyon teknolojisinde, üzerinde en çok çözüm aranan sorun haline gelmiştir. Evrende varolan her canlı ve cansız varoluş, yüzey yapısında büyük miktarda görsel ayrıntı ve karmaşıklık içermektedir. Bu niteliklerin görünümü ise dokudur. Bu nedenle, sanal ortamda da olsa varlıklar yaratılırken özellikle doku üzerinde önemle durulmaktadır.m Bu çalışmada, önce dokunun tanımlaması yapılarak ve kısaca üç boyutlu animasyonun kullanım alanları ve doku araştırması, doku üretimi, doku kaplama süreçleri ve bu süreçler sırasında ortaya çıkan sorunlar incelenmiş, çözüm yollan önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Affecting the human life in all ways and also art, the advancing technology has started to be seen in many art branches. In these days especially cinema and photography including painting, sculpturing, ceramics, architecture and graphics are designed digitally and the technological equipments such as computer are being used in producing art. One of the most effected branch of art from these developments is cinema. The being of cinema one of the rapid developing sectors, the becoming important of the search for visual richness, the need of the beings existing or not which is a costly job and hard to produce and create increased the emphasis of 3D animation and graphics. Texture production and mapping methods are the primary ones of the studies for creating beings taht are believable and resembling the reality in digital environment. In these days, the texture production and mapping methods have become the most studied problems in computer animation technology. Every living and non-living being in the universe contain a lot of visual details and complexity. The view of these qualities is the texture. Because of this, it is a must to emphasize especially on the texture while creating beings in digital environment. The study defines the texture first and then examines the usage areas of 3D animation, texture production, mapping processes and the appearing problems.