Cinema verite ve direct cinema belgesel akımlarının dayandığı teknik ve teorik temeller ve bağlamda 'Chronique D'unete' filminin incelenmesi
Technical and theoretical bases of 'cinema verite' and 'Direct Cinema' as documentary film movements and the analysisi of 'Chronique D'une'te' in this context
- Tez No: 117247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ ULUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ“CINEMA VERITE”VE“DIRECT CINEMA”BELGESEL AKIMLARININ DAYANDIĞI TEKNİK VE TEORİK TEMELLER VE BU BAĞLAMDA“CHRONIQUE D'UN E'TE”FİLMİNİN İNCELENMESİ Özkan ÖZ Sinema Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 2002 Danışman: Doç. Dr. Nazmi Ulutak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, yeni geliştirilmiş portatif kamera ve senkronize ses kayıt cihazları ile belgesel film yapımcıları yeni bir tür film yapma yoluna koyuldular. Bu yeni tür Fransa'da“cinema verite”, Amerika Birleşik Devletleri'nde“direct cinema”olarak adlandırıldı. En basit şekliyle cinema verite'nin tanımı elde taşınabilir portatif kameranın kullanımı ile ve senkronize ses kaydının da yapıldığı bir film çekme metodudur. Bu yeni türün ortaya çıkış nedeni izleyicilerin geleneksel sinemadakinden farklı olarak daha gerçekçi ve doğru şeyler izleme istekleriydi. Her ne kadar Fransa'daki cinema verite ve A.B.D.'ndeki direct cinema'nın ortaya çıkışındaki teknik temel sebepler aynı olsa da, bu iki türün işleyişi birbirinden farklı gerçekleşmiştir. Bu çalışma, cinema verite ve direct cinema'nın ortaya çıkışındaki teknolojik alt yapıyı incelemeye çalışmış olup, bu film türünün zemininde dayandığı temel kuram ve kuramcılara da yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TECHNICAL AND THEORETICAL BASES OF“CINEMA VERITE”AND“DIRECT CINEMA”AS DOCUMENTARY FILM MOVEMENTS AND THE ANALYSIS OF“CHRONIQUE D'UN E'TE”IN THIS CONTEXT Özkan ÖZ Cinema And Television Anadolu University, The Institute of Social Sciences, February, 2002 Adviser: Assoc. Prof. Dr. Nazmi Ulutak Armed.with newly developed portable cameras and tape recorders, the documentary filmmakers who came of age after World War II set about to create a radically new type of cinema, a new film grammar. This new style christened“cinema verit6”in France and“direct cinema”in U.S.A. With its simplest definition, cinema vente" can be defined as the filming method with synchorization sound. Reasons for the emergence of this style are not difficult to find. Audiences made increased demands for more realistic and truthfull handling of cinema than traditional film making has given them. Though the reasons are same for the emergence of cinema verite in France and direct cinema in USA, they work different in operation. This study is trying to examine the technical and theoretical bases for the emergence of these styles.