Çizgi filimde sahne tasarımı
Layout in animation
- Tez No: 117245
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FETHİ KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÇİZGİ FİLMDE SAHNE TASARIMI TahirK. AKSOY Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2002 Danışman : Yrd. Doç. Fethi KABA Günümüzde bilgi bir yandan en önemli değer haline gelirken, diğer yandan da artan bir hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Katlanarak büyüyen bilgi üretiminden yararlanmak isteyenler de, yeni olanaklar yaratma arayışı içerisine girmektedirler. Sürekli gelişen teknoloji ve artan gereksinimler görselliğin ve görsel iletişimin daha ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bunların sonucu olarak ortaya çıkan ve hızla gelişen fotoğraf ve sinema gibi sanat dallan yeni olanaklar kazanmışlardır. Özellikle bu iki sanat dalını temel olarak alan çizgi film sanatı (animasyon) da, kendi ürünlerini bu gelişim ve değişim içinde, yaşamın hemen hemen her alanında vermeye başlamıştır. Fotoğrafı ve sinema sanatlarından yararlanan çizgi film, resim ve grafik tasannu da kullanarak, farklı bir gelişim süreci sergilemektedir. Birçok alana ve sektöre yayılan çizgi film, hızlı etkinleşme olanakları bulmuştur. Gelişim süreci bu kadar olumlu ilerlemesine karşın, sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en önemlilerinden biri, filmin biçeminin (tarzının) belirlenmesinin öneminin kavranamaması, atmosfer ve mizansen oluşturulurken dikkat edilmemesidir. Kısaca, film yapım sürecinin bir bütün olarak en iyi sahne tasarımı (layout) aşamasında görülüp, biçimlendirilebileceğinin fark edilememesi olarak özetlenebilir. Bu sorun, geleneksel, kukla, üç boyutlu bilgisayar, kum vb. gibi bütün çizgi film üretim tekniklerinde, üstesinden gelinmesi zor bir özellik ve anlayış olarak ortaya çıkmaktadır.Ill Bu çalışma, geleneksel çizgi film yapımında en önemli görevlerden birini üstlenen sahne tasarımı (layout) aşamasının gerekliliğini İncelemektedir. Temel amaç ise, sahne tasarımı aşaması sırasında, gereksinim duyulacak temel bilgileri aktarırken, bunları örneklerle ve aşamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan sahne tasarımı dosyasını içeriğiyle tanımlayıp, nitelemektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT While being the most important value, knowledge is developing and variying in a growing pace in these days. The ones who want to use this increasingly growing knowledge are in search of creating new ways. Continuously developing technology and the increasing needs are causing visualising and the visual communication to come forth. Rapidly growing arts such as photography and cinema which are the results of these, have gained new possibilities. The art of animation that is based on these arts has begun nourishing in nearly every area of life with developing and changing. Animation using not only photography and the art of cinema but also painting and the graphical design, exhibits a different development process. Spreading on many areas and sectors, animation has found rapid influential possibilities. Although this development process progresses positively, there are problems that occur. One of the most important problem is, not being able to seize the importance of pointing out the manner of the film and not being careful in producing the atmosphere and the settings. Briefly, it may be summarized as not noticing that the film making process can be best seen and formed as a whole in the layout stage. This problem appears as a property and understanding which is hard to overcome in all animation film making techniques such as traditional, puppet, three dimensional computer, sand and etc. The study examines the necessity of the layout stage which throws itself against one of the most important duties in the traditional animation film making. The main purpose is, while presenting the technical knowledge that will be needed during the layout stage, defining and qualifying examples and the layout folder which appears as a result of the stage.