Demokrasi-radyo yayıncılığı etkileşimi, Türkiye'de alternatif radyoculuk
An Affection between democracy and radio broadcasting alternative radio broadcasting
  1. Tez No: 117260
  2. Yazar: TEOMAN MURAT DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN CANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DEMOKRASİ-RADYO YAYINCILIĞI ETKİLEŞİMİ, TÜRKİYE'DE ALTERNATİF RADYOCULUK Teoman Murat DEMİROĞLU Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2002 Danışman: Prof. Dr. Özden Çankaya Yirminci yüzyılın ilk yıllarıyla başlayan teknoloji gelişimi çerçevesinde radyo dalgalarının kullanılması, iletişim alanında önemli bir sayfa açmıştır. Radyonun toplum tarafından benimsenmesi ve radyonun etkisi altında kalması iktidar sahiplerinin özenle üzerinde durduğu bir konu olmuştur. İnsanoğlunun toplum düzeninin sağlamak için ortaya çıkardığı siyasal yaşam sistemleri içinde önemli bir kilometre taşı olan demokrasi bilinci toplumlarla birlikte sürekli yeniden şekillendirilmiştir. İlkçağ filozoflarından Aristotelis'in ifade ettiği“Demokrasi”, on dokuzuncu yüzyılla birlikte,“insanların düşüncelerini ifade etme özgürlüğü”şeklini almıştır. Dünya üzerinde yaşanan siyasi değişimler sonucunda, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, son y ıllarda demokrasi kavramı daha yoğun bir şekilde incelenmeye başlanmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde her ne kadar düşünceyi ifade etme özgürlüğü,“olmazsa olmaz”bir kural olarak kabul edilse de iktidar sahipleri bu kuralı uygulamamak için çeşitli denetim mekanizmalarını kullanmaktadır. Toplumun kendisini ifade edebileceği kitle iletişim araçları içinde radyonun yeri ve önemi çok daha fazladır. Özellikle birinci dünya savaşında ilk dafa propoganda aracı olarak kullanılan radyo, iktidarın vazgeçemeyeceği bir silah durumuna gelmiştir. Toplum dinamikleri olarak kabul edilen sivil toplum örgütleri de düşüncenin özgürlüğü için bu silahtan olumlu bir şekilde yararlanmaya çalışmaktadır.Toplum dinamiklerinin bu uygulaması, iktidar sahiplerinin her dönemde korkulu rüyası olmuştur. Globalleşmenin hızla ilerlediği dünyada yerellik, dolayısıyla mevcut sisteme alternatif görüşler giderek güçlenmektedir. Türkiye'de de yaşanan bu gelişmeler yayıncılık alanında da görülmeye başlamıştır. Ancak bu gelişmeler iktidarlar tarafından yeterli desteği görmemekte hatta çeşitli engeller öne sürülmektedir. Tüm engellemelere karşın Türkiye'de alternatif yayıncılık üzerine çalışmalar yapılmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The use of radio waves in the scope of the technological improvements in the beginning of the twentieth century, opened an important page in communication. Since the radio was accepted by the society and the society was influenced by the radio, it has been an important subject for the government The Democracy, which is an important milestone in the political systems created by the people to keep the regularity of the society, is shaped continuously with the society. The“democracy”defined by Aristotle, a philosopher of antiquity, became“the freedom to express the thoughts”in the nineteenth century. In the last years the concept of democracy is observed deeply after the political changes all over the world, especially in the developing countries. Even if the freedom of expressing the thoughts is accepted as an“indispensable”rule for the developing countries, the government uses a variety of control mechanisms to avoid the use of this rule. The place and the importance of radio in the mass communication tools, which the people can express themselves, is too high. Especially the first use of radio as a propaganda tool in the First World War, radio became an indispensable weapon for the government. The civil society organizations, which are accepted as the dynamics of the society, are also trying to use this weapon positively for the freedom of the thoughts. This application of the society dynamics has been the nightmares of the government in every period. Due to localization, alternative ideas against present system are being gradually increasing in the world where globalization is also going forward very fast. Accordingly, all these progresses that are seen in Turkey also started to be effective on publication field. However, all these progresses are not supported enough by the government, in addition these progresses unfortunately came cross with some obstacles. Nevertheless, against all these obstacles, studies on alternative publication were already started in Turkey.