Türkiye ile ekonomik ilişkiler çerçevesinde Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ekonomisi ve Türkiye ile ilişkilerin geleceği
The Economics of Middle Asia Turkish Republics and the future relations with Turkey in economic relations perspective
- Tez No: 117261
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE İLE EKONOMİK İLİŞKİLER ÇERÇEVESİNDE ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİ EKONOMİSİ VE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN GELECEĞİ Göksel ÖZCAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat-2002 Danışman: Prof.Dr.Burhan ERDEM SSCB'nin dağılmasıyla birlikte Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri de bağımsızlıklarını kazanmış oldu. Bu gelişme bölge ve özellikle de Türkiye için yeni fırsatları da beraberinde getirdi. Serbest piyasa ekonomisine geçişte Türkiye'yi model alan bu ülkeler, Türkiye ile ilişkilerine büyük bir önem vermektedir. Enerji ve doğal kaynaklar yönünden zengin olan Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye içinde büyük avantajlar sağlayacaktır. Yukarıdaki nedenlerle gerçekleştirdiğimiz bu çalışmanın birinci bölümünde; Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri tarihsel süreç içinde incelenmiş; bağımsızlık sonrasında Türkiye ile ilişkileri genel hatlarıyla anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türk Cumhuriyetleri ile ilgili temel ekonomik göstergeler verilmiştir. Bu Cumhuriyetler sektörler itibariyle incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde; Türkiye'nin Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Orta Asya Ekonomik Topluluğu ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki birleşme çalışmaları incelenip, Türkiye ile ilişkilerin geleceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT With collapsing of USSR, Turkish Republics in Central Asia have got their freedom. This development in Central Asia has brought new opportunities for Turkey. Those countries in Central Asia that took Turkey as a sample in transforming to open market economy attach a high importance to relations with Turkey. Developing relations with these Turkish Republics, which have rich energy and natural sources, will obtain serious advantages for Turkey. In the first chapter of this study which we realised with the reasons above, Central Asia and Turkish Republics were searched in a historical process, and relations after freedom with Turkey were mentioned. In the second chapter, main economic indicators about Turkish Republics were given. These Republics were searched by different sectors. In the third chapter of our study, the economic relations of Turkey and Central Asia Republics were searched. In fourth and last chapter, incorporate efforts in Central Asia Economic Community and Organisation of Economic Co-operation were searched, and future relations with Turkey were utilised.