Hizmet akdini fesih hakkının kötüye kullanılması
Misusing labor contract's abrogation right
- Tez No: 117259
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HİZMET AKDİNİ FESİH HAKKININ KÖTÜYE KULLANILMASI Aynur DEMİRAY Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman Prof Dr. Nüvit GEREK Her hakkın kullanımında olduğu gibi fesih hakkının kötüye kullanılması da mümkündür. Hukukumuzda hizmet akdini fesih hakkının kötüye kullanılması esası düşünülmüştür. Oysa bildirimli feshi kanunla sınırlandıran sisteme geçilmeli ve bu sistem içinde işletme yararı kıstası uygulanmalıdır. İş güvencesi ve denge ilkesinin gerçekleşmesi hukukumuzca bildirimli feshin kanunla sınırlandırılması sistemine geçilmesi ve bu sistem içinde işletme yararı kıstasının uygulanmasına bağlıdır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is possible to misuse abrogation right. Like being used every right. In our law, it is accepted to be misused abrogation right. But it is necessary to pass to system which is that informed abrogation is limited by law and to carry out criterion which is useful for operation in this system. If informed abrogation is limited by law and criterion which is useful for operation carries out, Labour security and balance principle become true. m