Eğitim kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulaması ve iç müşteri tutumunun belirlenmesi
Applications of total quality management and assessment of the internal customers attitude
- Tez No: 117278
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YÜKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU EĞİTİM KURUMLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMASİ ve İÇ MÜŞTERİ TUTUMUNUN BELİRLENMESİ Onur KUMTEPE Eğitim iletişimi ve Planlaması Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman: Prof. Dr. Haluk YÜKSEL Toplam Kalite Yönetimi (TKY), bir kuruluşta üretilen mal ve hizmetlerin işletme süreçlerinin ve personelin sürekli iyileştirme ve geliştirme yolu ile en düşük toplam maliyet düzeyinde önceden belirlenmiş olan müşteri istek ve beklentilerinin tüm çalışanların katılımı ve kendilerinden beklenen yükümlülükleri yerine getirmeleri yolu ile karşılanarak işletme performansının iyileştirilmesi stratejisi olarak tanımlanabilir. Kalite çalışmalarının imalat sektöründeki başarısı karşısında eğitim sektörü de toplam kalite yönetimi kavramını ve felsefesini benimsemek ihtiyacını hissetmiştir. Eğitim sektöründe yapılan çalışmalar genellikle imalat sektöründe yapılan çalışmaların eğitime uyarlanması şeklinde olmaktadır. Kaliteyi etkileyen en önemli faktör insan faktörüdür, insanı, eğitim sisteminin en stratejik alt sistemi olan okul örgütleri yetiştirmektedir. Okul örgütlerinin çıktısı olan insanın istenen düzeyde yetişmemesi, sadece bireyin kendisini ve yetiştiği okulu değil, aynı zamanda diğer örgütleri de etkileyecektir. Çünkü eğitimin çıktısı olan insan, her örgütün ihtiyaç duyduğu insan gücü girdisini oluşturacaktır. Eğitim sürecini incelerken müşteri kavramının açığa kavuşturulması gerekmektedir. Bilindiği gibi bir kuruluşta kalitenin sağlanabilmesi için müşteri beklentilerinin karşılanması ve müşteri odaklı bir yönetim tarzının uygulanması zorunludur. Bu nedenle bir eğitim kurumunda kalitenin sağlanabilmesi için öğrencilerin, idari ve akademik personelin konumunun iyice belirlenmesi ve beklenti düzeylerinin tespit edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT APPLICATIONS OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT and ASSESSMENT OF THE INTERNAL CUSTOMERS1 ATTITUDE Onur KUMTEPE Educational Communication Sciences Anadolu University, Social Sciences Institute, August 2002 Advisor: Prof. Dr. Haluk YÜKSEL Total Quality Management (TQM) can be described as the improvement strategy of an organizations performance by meeting predetermined customer satisfaction and expectations at the least possible gross product/service cost level. Continuous improvement of product or services, management processes and personnel are also essential in TQM. The concept and philosophy of TQM are much needed and encouraged in the field of Education after its success in business. It is usually observed as the adaptation of business applications in education. Human being is the most important factor that affects the quality. Schools, the most strategic sub-system of education, educate the human being. Since schools prepare the most important input of the organizations, the human being, a problem in the level of education affects not only individuals but also the organizations. The concept of the customer must be analyzed carefully in an analysis of an educational process. Meeting the customer expectations and adopting a customer-centered management approach for the quality in educational organization, are essential for obtaining the quality. In this regard, it is required to assess and define the expectations of students, personnel and the faculty, as well as their attitude towards TQM.