Devrimlere karşı tepkiler (1923-1938)
Reactions against to revolution (1923-1938)
  1. Tez No: 117279
  2. Yazar: PAKİZE YÖNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU Türkiye Cumhuriyeti'nin şekillendiği, temellerinin atıldığı; 1923-1938 arası dönem aynı zamanda, devrimlerin halka benimsetildiği, yapılanma ve yaşatılma savaşının verildiği bir dönemdir. Paul Gentizon'un deyimiyle, bu dönem Türkiye'sinde gerçekleştirilen devrimlerin dünyada bir eşi daha yoktur. Deyim yerinde ise, bütün bir halk adeta“deri”değiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş döneminde, muhafazakârların karşıt faaliyetleriyle karşılaşmıştır. Bunlar; teokratik saltanattan; laik ve demokratik cumhuriyete geçilirken; açık veya gizli, zayıf veya kuvvetli bir şekilde, devrim hareketlerini İslamcı açıdan yorumlayarak, atılan adımları durdurmaya çalışmışlar, zaman zaman halk hareketleri çıkarmaktan da geri durmamışlardır. Bunlara karşı, dönemin hükümeti, günün şartlarına göre gereken önlemleri almış ve rejimi korumaya çalışmıştır. Devrimlerin planlanmasında, yürütülmesinde ve topluma benimsetilmesinde Mustafa Kemal Atatürk başöğretmen rolünü üstlenmiştir. Tezimde, 1923-1938 arası dönem, üç bölümde incelenmiştir. Bunlar; siyasal alanda yapılan devrimler; devlet ve toplum yapısında yapılan değişiklikler; sosyal ve kültürel alanda yapılan devrimler ve bunlara karşı tepkilerdir. Tezimi hazırlarken, bu konularda basılmış resmi yayınlar, kitap ve makalelerin yanında, bu tarihler arasında çıkan çeşitli dergi ve gazetelerden de yararlanılmıştır. Tezimin bu anlamda; eski-yeni; tutucu (muhafazakâr)-devrimci...v.b., zihniyetlerin arka planlarını irdelemek ve bu büyük toplumsal projenin gerçekleşme sürecini anlamak, anlamlandırmak ve bunlara karşı oluşan tepkileri irdelemek amacını taşımıştır. Bu dönem içinde yeri olan konular hakkındaki tespitlere rağmen Cumhuriyetin şekillendiği bu onbeş yıllık süreç içinde yaşanan devrim hareketleri nedeniyle toplumun kazandığı değerler ve bunun etkileri yeni araştırmacılar içinde bir yol açmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The era of 1923- 1938 when republic of Turkey was formed and established was also a phase of struggle in which Republican revolutions were constructed and adopted to public. During the foundation period, The Republic of Turkey faced with some reactions coming from conservatives and especially memberships of hierarchy of learned man (ilmiyye). In the duration of transition from theocratical sultanate to secular and democratical republic, they barely or conceally tried to hinder all the processes of revolutions by interpreting the movements of revolution from the point of Islamic view. Hovewer, the government of that period took necessary precautons and tried to defend the system. Mustafa Kemal Atatürk took on the role of the teaching leadership in the process of the planning and executing of the revolutions and adopting of them by the society. In my thesis, the era of 1923-1938 is studied as three sub-divisions. These are the revolutions which has been made in the political area; the changes which have been made in the structures of the unite state and the society; the revolutions which has been made in the social and cultural area and the given reactions to them. While this thesis was being written, some periodicals and newspapers which are published in that era are also been used in addition to the published books and articles about these subjects. In this context, the dissertation aims to examine the background of traditional- modern; conservative-revolutionary etc. mentalities, and to comprehend and explain the process of this grand social project, and to examine the reactions against these. Despite the stabilizations about the subjects in that period, I intend that this attempt of re-examining of the foundation process in the first 15 years of Republican era and the values that society gained concerning to this process and the effects of these values on the society would open the path for the new researches.