The Privatization experience in Turkey during the 1980 s.
- Tez No: 11739
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Devletin ekonomi ve siyaset alanındaki rolünü azaltmayı hedefleyen özelleştirme, 1980'lerde Türkiye'de ve diğer birçok ülkede yaygınca kullanılan bir araç haline gelmiştir. Türkiye örneği göz önünde bulundurulduğunda, Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren özelleştirme fikri zaman zaman gündeme geldiği halde ancak 1980 sonrasında Anavatan Partisi tarafından kurulan hükümetlerin 'liberal' ekonomi politikaları kapsamında önem kazanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, adı geçen dönemde Türkiye'deki özelleştirme deneyimi çerçevesinde izlenen politika ve uygulamada görülen bazı tutarsızlıkları ortaya koyarak konu hakkında genel bir değerlendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization, aimed at decreasing the role of the state in the economy and politics, has been a fashionable policy tool during the 1980s both in many countries and Turkey. As far as the Turkish case is concerned, although the idea of privatization has been on' the agenda from time to time since the early years of the Republic (established in 1923), the policy has gained prominence and started to be implemented in the post-1980 period, being a part of the 'liberal' economic policies of the Motherland Party (MP) governments. In this respect, the primary purpose of this study is that of evaluating the privatization experience of Turkey in the said period by trying to show the fluctuation in the ?jr policies and inconsistencies in implementation, and attempting at accounting for them.