Transition from single-party to multi party politics in Turkey (1945-1950)
  1. Tez No: 11738
  2. Yazar: DENİZ TAN (BAYRAMGİL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma çok zor şartlar altında gerçekleştirilen tek partili siyasal hayattan çok partili siyasal hayata geçişi incelemeyi amaç edinmiştir. Tek partili siyasal hayattan, çok partili siyasal hayata geçiş süreci aym zamanda Türkiye'de demokrasiye geçiş olarak tanımlanabilir. Çalışmada ele alınan zaman dilimi 1945 ile 1950 arasıdır. Ayrıca bu geçiş sürecini etkileyen iç ve dış faktörler, Demokrat Partinin kuruluşu ve kurucuları, zamanın siyasi atmosferi ve Demokrat Partinin 1950 de seçimleri kazanması da incelenmiştir. Kısacası, bu çalışmanın temel konusu olarak, Türkiye'de demokrasiye geçiş incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at analyzing the transition to multi party politics which has been realized under very difficult conditions. This transition from single-party to a multi-party political system can also be defined as a study of the transition to democracy in Turkey. The period under scrutiny is 1945-1950. Also the external and internal forces which were important in the realization of this process, the setting up of the Democratic Party, and its founders, the political atmosphere of the time, and the triumph of the DP in 1950 are analyzed. In short it can be said that the subject matter of this study is the transition to democracy in Turkey.