Economic interdependence and security: Russian-EU case
Ekonomik karşılıklı bağımlılık ve güvenlik: Rusya-AB örneği
  1. Tez No: 117401
  2. Yazar: BURCU UÇARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Soğuk Savaş 'in ertesinde, Avrupa Topluluğu (AT)/ Avrupa Birliği (AB) ve Rusya, içişlerinde ve ikili ilişkilerinde önemli değişim süreçlerinden geçtiler. Kıtanın başlıca iki aktörü kendilerini yeniden tanımlarken, mücadeleye dayalı ortak geçmişlerini de değiştirme olanağı buldular. Bu amaçla, danışma, kurumsallaşma, ve ticaret, kredi gibi ekonomik etkinliklerini arttırma yoluyla ilişkilerini yoğunlaştırmayı seçtiler. Bu yakınlaşmanın ardındaki geniş bakış açısı ve siyasal dürtü bu ilişkinin ekonomik karşılıklı bağımlılığa dönüşmesini sağladı. Rusya-AB ilişkilerindeki ekonomik karşılıklı bağımlılık siyasal bir amaca hizmet etmektedir. Yeterli askeri olanaklardan yoksun olan iki taraf da birbirleri hakkındaki tarihsel algılamalarını değiştirmeye çabalamakta ve bu ilişki yoluyla kendi ekonomik ve siyasal amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. AB ülkeleri Rusya ekonomisindeki yerlerini sağlamlaştırmayı, doğuya genişlemenin Rusya üzerindeki etkilerini yumuşatmayı ve Rusya'yı gelecekte kıtayı tehdit etmeyecek biçimde Avrupa sistemine bütünleştürmeyi istemektedirler. AB ülkeleri Rusya'nın gelişimine karıştıkça, Rusya'nın siyasal değişimlerine daha da duyarlı hale gelmektedirler. Rusya ise, Büyük Güç olarak tanımlanmayı arzulamakta ve bu amaçla ekonomik gelişme sağlamak ve AB ile NATO 'nun genişlmesi sonrasında sıkıştığını hissettiği çemberi kırmak istemektedir. İşbu çalışma, Rusya ile AB arasındaki ekonomik karşılıklı bağımlılık ilişkisinin doğasını ve bunun tarihten gelen gergin ilişkilerin yumuşamasındaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. iv
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the Cold War, the European Community (EC)/ European Union (EU) and Russia went through significant processes of change internally and in their mutual relations. While redefining themselves, these two major actors of the continent also got an opportunity to change their heritage of mutual confrontation. To this end, they have chosen to intensify their economic relations through consultation, institutionalization, and an increase in economic activities such as trade and credits. The wide scope and political motivation behind this rapprochement encouraged this relationship to turn into economic interdependence. Economic interdependence in Russian-EU relations serves a political end. Parties, both devoid of adequate military capacities, try to change their historical perceptions about each other and realize their own economic and political goals through this relationship. The EU countries want to secure their involvements in Russian economy, mitigate the effects of eastwards enlargement on Russia, and incorporate Russia firmly in the European system so that it will not threaten Europe in the future. As EU countries become more involved in Russia's development, they also become more vulnerable to shifts in Russian policies. As for Russia, it wants to be recognized as a Great Power, and to this end to achieve economic development, and to breach the encirclement it feels due to the dual expansions of the EU and NATO. This work aims to examine the nature of economic interdependence between Russia and the EU, and the latter' s role in easing the historically tense relations. Ill