The European Union's energy strategy and Algeria's role inits implementation
Avrupa Birliği'nin enerji güvenliği stratejisi ve Cezayir'inbu stratejinin uygulanmasındaki rolü
  1. Tez No: 991223
  2. Yazar: FAHIMA TATAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Cezayir ile olan ilişkisi çerçevesinde Avrupa Birliği'nin (AB) gelişmekte olan enerji güvenliği politikasını, Mağrip–Avrupa (GME) boru hattının kapatılmasından ve Fas'ın değişen jeopolitik konumundan sonra eleştirel bir şekilde incelemektedir. Çalışma, karşılıklı bağımlılık ve kurumsal iş birliğinin, bölgesel gerginliklere rağmen AB ile Cezayir'in enerji ilişkilerini nasıl sürdürüp derinleştirmesini mümkün kıldığını anlamayı amaçlamaktadır. Özellikle üç temel tema ele alınmaktadır: Cezayir'in, Rus gazına olan bağımlılığı azaltarak AB enerji güvenliğine katkısı; AB'nin ekonomik, teknik ve kurumsal destek yoluyla Cezayir'in enerji sektörüne sağladığı yardım; ve uzun vadeli düzenlemeler ile altyapı ağlarının iki taraf arasındaki iş birliğini nasıl tanımlayıp pekiştirdiği. Analiz, Cezayir'in Medgaz ve TransMed boru hatları aracılığıyla gaz ihracatını hızla yeniden yönlendirmesinin arz sürekliliğini sağladığını, ayrıca AB–Cezayir Ortaklık Anlaşması ve Enerji Diyaloğu gibi kurumsal düzenlemelerin ortaklığın dayanıklılığını güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, araştırmalar Cezayir'in geleneksel hidrokarbon ihracatını sürdürürken aynı zamanda AB'nin yenilenebilir enerji ve hidrojen dönüşümündeki potansiyelini geliştirme arasında hassas bir denge yürüttüğünü göstermektedir. Bu vaka, enerji güvenliğinin dört boyutunun — erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, karşılanabilirlik ve kabul edilebilirlik — AB–Cezayir ilişkisi içinde aktif olarak korunduğunu ve kurumsallaşmış karşılıklı bağımlılığın karmaşık enerji sistemlerinde istikrar ve uyumu teşvik edebileceğini göstermektedir. Bulgular, Güney Avrupa'nın enerji yapısının nasıl yeniden inşa edildiğinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacak ve Cezayir'in AB'nin çeşitlendirme politikasındaki stratejik önemine işaret edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines critically the evolving energy security policy of the European Union (EU) within its relationship with Algeria since the closure of the Maghreb– Europe (GME) pipeline and the shifting geopolitical position of Morocco. It seeks to comprehend how interdependence and institutional cooperation have enabled the EU and Algeria to maintain and deepen their energy relationship despite regional tensions. Specifically, the study addresses three important themes: Algeria's role in the EU energy security in the form of alleviating Russian gas dependence; the inter-helping of the EU to Algeria's energy industry through economic, technical and institutional support; and the channels through which long-term arrangements and infrastructure networks define and consolidate cooperation between the two parties. Analysis concludes that Algeria's rapid reorientation of gas exports through the Medgaz and TransMed pipelines ensured supply continuity, and the institutional arrangements of the EU such as the EU–Algeria Association Agreement and the Energy Dialogue ensured the durability of the partnership. Furthermore, studies find that Algeria is navigating a delicate balancing act between keeping its traditional hydrocarbon exports in place while developing its potential for the EU's renewable and hydrogen transition. The case shows that the four dimensions of energy security: availability, accessibility, affordability and acceptability are being actively preserved in the EU–Algeria relationship, and that interdependence institutionalized can assist in fostering stability and accommodation in complex energy systems. The findings will contribute to a greater understanding of how southern Europe's energy system is being rebuilt and indicate the strategic significance of Algeria in the EU's diversification policy.