Estimation of velocity function for Turkey using engle-granger two-step method
- Tez No: 11743
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜBİDEY TOGAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1990
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET HIZ FONKSİYONUN TÜRKİYE IÇlN ENGLE-GRANGER iKl-BASAMAKLI METODUYLA TAHMİNÎ Murat Ali Yülek Yüksek Lisans Tezi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Sübidey Togan, Kasım 1990, 47 Sayfa Bu çalışmada Türkiye için 3 aylık veriler kullanılarak hız fonksiyonunun tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. Tahminde, eş bütünleşme (cointegration) ve hata-düzeltme (error correction) yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemlerin ana özelliği uzun dönem denge yapısını saklı tutarken, kısa dönem sapmalarını açıklayabilmeleridir. Analize, kullanılan veri dizilerinin bütünleşme derecele rinin (level of integration) test edilmesiyle başlanmaktadır. Bundan sonra eş-bütünleşme regresyonları (cointegrating- regressions) yapılmakta ve eş-bütün seriler değişik hata-düzeltme modellerinde denenmektedir. Başlangıçta, zengin bir gecikmeli- değişken yapısına sahip alan modeller genelden-basite yaklaşı mıyla önemsiz değişkenler atılarak basitleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATION OF VELOCITY FUNCTION FOR TURKEY USING ENGLE GRANGER TWO-STEP METHOD Murat Ali YÜLEK MA in Economics Supervisor: Prof. Dr. Sübidey Tpgan November 1990, 47 Pages This study aims at estimating the velocity function for Turkey using quarterly data. Estimation is done using cointegration and error correction methods. This enabled incorporating short-term disequilibria moments in long run equilibrium. The analysis starts with examination of level of integration of series in question. Then a number of cointegrating regressions are run. Cointegrated series are employed in different“lag-rich”error correction formulations. Finally using a general to specific approach, parsimonious models are reached dropping insignificant regressors. Key words : Cointegration, level of integration, stationarity, error correction model, reparameterisation, adaptive expectations, auto-regressive distributed lag model, vector auto-regression.