Environmentalism and the relativization of the state policy in regard with the environment in Turkey
- Tez No: 11742
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Devi et- toplum ilişkisini çevre konusu üzerinde analiz etmektir. Türk siyasi tarihinde devletin toplumdan bağımsız, özerk bir konum teşkil ettiği, toplum daki değer sistemlerinin yegane kaynağım oluşturduğu ve kendisine karsı ortaya çıkabilecek siyasi gruplara müsamaha göstermediği kabul edile gelen bir tartışmadır. Ancak 1980 sonralarında devletin üretim peşinde koşan bir mekanizma olmaktan çıkıp, tüketimi regule eden bir birime yönelmesinin aynı konuyla uğrasan sosyal grupların ortaya çıkmasına neden olduğunu kabul eden tartışmalar ortaya atılmıştır. Sosyal grupların devletin politikalarım etkileyecek kadar belirginleştiği kabul ediliyor bu tartışmalarda. Araştırma sonucunda devletin çevre konusundaki politikalarınınn iki farklı etki altında olduğu ortaya çıktı. Çevre' konusu sadece bir ülkeyi değil bütün ülkeleri ilgilendiren bir konu olması nedeniyle, uluslararası düzeyde tartışılmaktadır. Uluslararası platform devleti üstten regule eden bir mekanizma haline gelmiştir. Bunun Türk siyasi tarihinde yok ola gelen aristokrasinin fonksiyonunu icra ettiği bu çalışmada tartışılıyor. İkincisi de Türkiye de Çevre ile ilgilenen gruplar hem ulusal hem de yerel düzeyde devlete isteklerini kabul ettirmektedirler. Devlet politikası zaman zaman bu grupların istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Devlet, politikasında meydana gelen bu değişiklik“devlet politikasının yerelleşmesi”seklinde ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to analyse the relationship between state and society in regard with the environment. It is a common view that the state has been quate autonomous and independent of social groups in Turkish political history. It has smothered the social groups whenever possible and originated the main source of the political norms and the value system. However, some new arguments draw attention to the 1980s in Turkey and discuss that there has emerged a shift in state policy. The state's emphasis given the consumption galvanized the emergence of politically organized, social groups dealing with the same matter. The study results with the evidence indicating a change in trend of state policy under the two different impacts. First, the environment transcends the national boundary and thus creates an international concern. The international treaties put a limit on the state power and end its being an ultimate authority for its citizens. This is argued in that study as fulfilling the function of aristocracy. Second the environmental groups in Turkey have influenced the state policy both in local and national level. The state policy comes.frequently be determined on the basis of the recommendations of the environmental groups. The changing trend in state policy in regard with environment is termed as the“ re! ati vi zati on of the state pol i cy. ”-v-