The Concept of concerted practices in EC and Turkish Competition Laws
Türk ve Avrupa Birliği Rekabet Hukuklarında uyumlu eylemler kavramı
  1. Tez No: 117461
  2. Yazar: BÜLENT SABRİ AKPUNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÖRÜNG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
HI ÖZET Bu tez, Avrupa Topluluğu ve Türk Rekabet Hukuku Sistemlerindeki rekabeti sınırlayıcı uygulamaları temel alarak 'uyumlu eylemler' kavramını tartışmaktadır. Bu amaçla, konuyla yalandan ilgili teorik ve uygulamalı konulara özel önem verilmiştir.Bu anlamda, ilk bölüm, sırasıyla rekabet ve rekabet hukuku ile Avrupa Topluluğu ve Türk Rekabet Hukuku sistemlerini ele almıştır, ikincil olarak, uyumlu eylemler kavramının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla rekabeti sınırlayıcı uygulamalar olgusu, anlaşmalar ve teşebbüs birliği kararlarıyla sınırlı olmak üzere öncelikle incelenmiştir. Sonraki safhada, tezin ana konusu olan 'uyumlu eylemler'in, geniş ve karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmış analizi sunulmuştur. Sonuç bölümüne gelmeden önce konuyla ilgili olarak oligopolistik piyasaların kontrolü ve özellikle birlikte hakimiyet hususlarına değinilmiştir. Tezin sonuç bölümü, konuyla ilgili tez süresince edinilmiş bulgularımızı ve çalışmanın kısa bir değerlendirmesini içermektedir. Anahtar Kelimeler : Rekabet, Rekabet Hukuku, Türk Rekabet Hukuku, AT Rekabet Hukuku, Rekabeti Sınırlayıcı Uygulamalar, Anlaşma, Teşebbüs Birliği Karan,Uyumlu Eylem, Pratik İşbirliği,Bilinçli Paralellik, 01igopol,Birlikte Hakimiyet.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This master thesis intends to discuss the 'concerted practices' notion by taking the 9 restrictive practices of both the European Community(EC) and Turkish competition law systems into consideration. To this end, particular attention was laid on the theoretical and the practical aspects of the matter. Accordingly, the initial chapter deals respectively with the competition and competition law notions as well as the legal systems of the EC and the Turkish competition laws. Second, the restrictive practices phenomenon, limited with the agreements and the decisions of associations of undertakings, is examined in advance so as to ensure the better understanding of the concerted practices. Then, the analysis of the focus of the study, i.e. the concerted practices, is presented in a broad and comparative approach. The preceding chapter to the conclusion part includes the assessments made on the control of oligopolistic markets and the notion of collective dominance therein. In the final chapter, a brief evaluation of the thesis is formulated concerning the relevant findings in consequence of the study. KeyWords: Competition,Competition Policy, Turkish Competition law, EC Competition Law, Restrictive Practices, Agreement, Decision of Associations Of Undertakings, Concerted Practice, Practical Cooperation, Conscious Parallellism, Oligopoly, Collective Dominance.