3-Dimensional median-based algorithms in image sequence processing
  1. Tez No: 11747
  2. Yazar: MÜNİRE BİLGE ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ONURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET GÖRÜNTÜ DİZİSİ İŞLEMEDE 3-BOYUTLU MEDYAN-BAZLI ALGORİTMALAR Münire Bilge Alp Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Levent Onural Eylül 1990 Bu tez görüntü dizisi işlemenin iki ana dalında kullanılmak üzere yeni 3- boyutlu medyan-bazlı algoritmalar tanıtmaktadır. Görüntü dizisi iyileştirme alanında iki yeni, doğrusal olmayan süzgeç geliştirilmiştir. Bu süzgeçlerin ha reket başarmaları ve çıkış istatistikleri hesaplanmıştır. Benzetimler geliştirilen süzgeçlerin bugüne kadar yayınlanan örnekleriyle karşılaştırıldığında görüntü niteliğini büyük ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Üzerinde çalışılan ikinci alan görüntü dizisi kodlamadır. Durağan görüntüler için yeni bir 3-boyutlu medyan-bazlı kodlayıcı ve kod çözücü geliştirilmiştir. Bu tasarımda amaç aynı zamanda iyi bir yavaş hareket başarımı elde etmektir. Geliştirilen bütün algoritmaların benzetimleri video dizici kullanılarak gerçek görüntü dizileri üzerinde yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 3-DIMENSIONAL MEDIAN-BASED ALGORITHMS IN IMAGE SEQUENCE PROCESSING Münire Bilge Alp M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levent Onural September 1990 This thesis introduces new 3-dimensional median-based algorithms to be used in two of the main research areas in image sequence processing: image sequence enhancement and image sequence coding. Two new nonlinear filters are devel oped in the field of image sequence enhancement. The motion performances and the output statistics of these filters are evaluated. The simulations show that the filters improve the image quality to a large extent compared to other examples from the literature. The second field addressed is image sequence coding. A new 3-dimensional median-based coding and decoding method is developed for stationary images with the aim of good slow motion perfor mance. All the algorithms developed are simulated on real image sequences using a video sequencer. m