Halkla ilişkiler alanında sosyal hizmetlerdeki mevcut kaynaklar ve uygulamalar (SHÇEK örneği)
The Existing sources and practices at public relation area in social services
  1. Tez No: 117502
  2. Yazar: SENEM SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
a ÖZET Bu çalışma, sosyal hizmetlerin temel yürütücüsü durumunda olan Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ve taşra teşkilatının halkla ilişkiler alanındaki ihtiyaçlarını ve halkla ilişkilerdeki uygulamaların niteliği ve yeterliliğini, çalışanların görüşleri çerçevesinde belirlemek için planlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma kapsamındaki sosyal hizmet örgütleri çalışanlarına ilişkin tanıtıcı bilgiler, (yaş, cinsiyet, görev yaptıkları kuruluş, mesleki görev ve unvanları, toplam hizmet süreleri, en son görev yaptıkları kuruluştaki hizmet süreleri), görev yaptıkları sosyal hizmet örgütlerindeki halkla ilişkilere yönelik uygulamaların durumu, niteliği ve yeterliliğine ilişkin çalışanların görüşleri, bu kuruluşlardaki araç-gereç ve bilgi-belge donanımlarının mevcudiyeti araştırılmıştır. Araştırmanın yöntemi, genel tarama modelidir. Araştırma evreni ise SHÇEK Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı ile Ankara İl Merkezindeki yöneticiler ve diğer meslek elemanlarıdır. Araştırma bulgularına göre, SHÇEK Genel Müdürlüğü Merkez ve taşra teşkilatının halkla ilişkilerin işlevlerini oluşturan; tanıtma, tanıma, kurum görüntüsü(imaj), örgüt içi iletişim ve kriz yönetimi konularında uygulamaların yetersiz kaldığı hem çalışanlar hem de yöneticilerin görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Yine halkla ilişkiler için gerekli araç- gereç donanımının özellikle kuruluşlarda dengesiz dağıldığı ve bilgi- belge donanımının yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal hizmet örgütlerindeki yönetici ve çalışanlar, halkla ilişkiler yönündeki etkinliklere ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study aims at determining the needs for public relations of the Social Services and Child Protection Agency, being the fundamental executive agency for social services, and its provinces organization, and the opinions of employees on the quality and adequacy of the existing applications. In this context, the identifying information for the social service employees (age, sex, employer institution, vocational duties and titles, total service periods, service period with the latest employer), their opinions on existence, nature and adequacy of the functional aspects of public relations in the employer institution, the availability of tools, equipment, information- documentation in the employer institution as well as their opinions on the public relation activities were evaluated in terms of managers and employees. The study is based on the overall scanning method. However, the research universe comprises of the managers and employees in the Headquarters and provinces organizations of the Social Services and Child Protection Agency. In line with the opinions of both managers and employees, it was understood that the Headquarters and provinces organization of the Social Services and Child Protection Agency had insufficient applications in terms of the basic functions, including promotion, knowing, institutional image, intra- organizational communication and crisis management. Another finding is that the tools and instruments for public relations are distributed in an imbalanced manner especially for the institutions, and that the information-documentation system is insufficient. The managers and employees in social work organizations expressed that they are in need of public relations.