Hint kökenli dinlerde meditasyon
Meditation in Hindu originated religions
- Tez No: 117538
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalasın, Mehmet, Hint Kökenli Dinlerde Meditasyon. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Bata Adam, 80s. Meditasyon, Hint dinlerinin önemli uygulamalarından biridir. Kelime anlamı itibari ile“derin düşünme, düşüncede yoğunlaşma”anlamlarına gelir. Meditasyonun tonum ise kişinin iç huzurunu, bedensel rahatlığını ve ruhsal uyanıklığım sağlayan zihinsel yoğunlaşma şeklinde yapılan uygulamalardır. Hint kökenli dinlerde ibadet niteliğinde bir uygulama olan meditasyonun tarihi Milattan öncesine kadar uzanmaktadır. Hinduizm'in kutsal kitaplarında geniş bir şekilde yer alan meditasyon, bu dinin içinden çıkıp dünya üzerinde yayılmıştır. Meditasyonun yayılmasında Hinduizm dini kadar Budizm dininin de önemli çalışmaları vardır. Günümüzde halen çok çeşitli şekillerde uygulamaları oka da en yaygın meditasyon teknikleri Mantra Meditasyonu, Yoga Yolu, Zen Meditasyonu ve Transandantal Meditasyondur. Her meditasyon yöntemlerinin kendine has bir takım kuralları ve uygulamaları vardır. Bütün tekniklerin ortak amacının insanların iç huzurunu ve bedensel rahatlığını sağlamak olduğu görülmektedir. Hinduizm ve Budizm dinlerinde yaygın olarak uygulanan meditasyonun diğer dinlerde de benzer uygulamalarının var olduğu görülmektedir. Özellikle Yahudi, Hıristiyan ve İslam dinlerinin mistisizminde Tanrıya yönelme amacıyla yapılan bazı uygulamalar meditasyonu benzemesi açısından dikkate değerdir. İslamiyet' deki zikir buna örnek gösterilebilir. Hinduizm ve Budizm mensuplarının medhasyonla ilgili olarak günümüzde yaptıkları faaliyetlerinin genellikle tünlerini yaymada bir araç olarak kullandıkları görülmektedir. Bu faaliyetlerini dünyanın birçok ülkelerinde Türkiye'de de sürdürmektedirler. Halen Türkiye'de meditasyon merkezleri hızla yayılmakta ve faaliyetlerine devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Ollasın, Mehmet, Meditation in Hindu Originated Religions. Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Baki Adam, Sûp. Meditation is very important practice of Indian religions. It means deep thought, reflection and to be deep in contemplation. Its terminological definition is concentrating practices for internal quietness and physical comfort and to provide mental brightness. The history of meditation goes back to B.C as a prayer in Indian religions. Meditation has a very important place in holy books of Hinduism. It has arised in this religion and diffused in the world As much as Hinduism also Buddhism has an important role for diffusing of meditation. Nowadays there are a lot of meditation methodes but the famests are Mantra meditation, way of Yoga, Zen meditation and Transandantal Meditation. Each method has some special regulations and practices. The same goal of all these procedures is to getting internal quietness and physical comfort Beside Hinduism and Buddhism, we can see same practices in the other religions. Especially üt Jewish, Cristianity and Islamic mystisism there are some practices like meditation to go towards God Mention (Zikr) in Islam is a typical example for this. Nowadays meditation is generally being used by Hindu and Buddhist missionaries for communicat and diffuse their religion. They are sustaining these actions in all the world and also in Turkey. Presently the meditation centres are increasing and continuing their actions in Turkey.