Üniversite öğrencilerinin sosyal baskınlık yönelimi ve başka bazı değişkenler açısından karşılaştırılması
A Comparison of university students in terms of social dominance orientation and some other variables
  1. Tez No: 117539
  2. Yazar: HATİCE KARAÇANTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
99 ÖZET Bu araştırmada, sosyal baskınlık yönelimi, vatanseverlik, grupla özdeşleşme, adaletsizlik algısı ve gruba bağlılık arasındaki ilişkilere bakılmış, statü algısı açısından etnik gruplar arasında farklılıkların olup olmadığı araştırılmış ve farklı etnik gruplardaki üniversite öğrencileri arasında sosyal baskınlık yönelimi, vatanseverlik, grup içi özdeşleşme, adaletsizlik algısı ve gruba bağlılık açısından farklılıkların bulunup bulunmadığı görülmeye çalışılmıştır. Son olarak gruba bağlılık, grup içi özdeşleşme, adaletsizlik algısı ve grup statüsü algısının SBY'ni, sosyal baskınlık yöneliminin de vatanseverliği yordayıp yordamadığına bakılmıştır. Araştırmaya farklı etnik gruplardan 206'sı kadın, 214'ü erkek toplam 420 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın temelini oluşturan sorulara yanıt aramak amacıyla deneklere SBY, Vatanseverlik, Grup İçi özdeşleşme, Adaletsizliğin Algısı, Grup Statüsü Algısı ve Gruba Bağlılık ölçekleri uygulanmıştır. Bu ölçeklerin Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik-güveniriik çalışmaları araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmanın temel bulgularından biri, statü açısından etnik gruplar arasında fark olduğudur. Tüm denekler statü açısından Türkleri en yüksek statüde görmekteyken, statü açısından en düşük görülen grup Kültlerdir.100 Ayrıca etnik gruplar sosyal baskınlık yönelimi ve vatanseverlik açısından karşılaştırıldığında, Kürt deneklerin diğer etnik gruplara göre daha düşük SBY'ne ve vatanseverliğe sahip oldukları görülmektedir. Grup içi özdeşleşme ve gruba bağlılık açısından da etnik gruplar arası farkın anlamlı olduğu, etnik gruplarıyla en çok özdeşleşme gösteren ya da etnik gruplarına en bağlı grupların Çerkezler ve Kürtler olduğu bulunmuştur. Etnik gruplara adaletsizlik algısı açısından bakıldığında diğer gruplara göre Kürtlerin en fazla adaletsizlik algıladıkları görülmektedir. Bundan başka adaletsizlik ve grup statüsü algısının SBY'ni yordadığı, SBY'nin ise vatanseverliği yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY In this study, first of oil the relationships between social dominance orientation, patriotism, ingroup identification, perceived injustice and group attachment were investigated. Second; differences among the university students from different ethnic groups in terms of these dimensions was examined. Finally, whether or not group attachment, ingroup identification, perceived injustice and perception of group status predict social dominance orientation and social dominance orientation predicts patriotism was explored. There were 206 female and 214 male university students from different ethnic groups in the research sample. In order to answer the questions in the study,“Social Dominance Orientation ”,“In Group Identification”,“perceived injustice”,“perception of Group Status”and“Group Attachment ”scales were used. The Turkish adaptation and reliability - validity studies of these scales have been conducted by the researcher. One of the basic findings of this research has been that there was differences among ethnic groups in terms of status. Turkish people are seen as having the highest status by all the subjects. Whereas Kurdish people were perceived as having the lowest status. Furthermore when the ethnic102 groups were compared in terms of social dominance orientation and patriotism, it Kurdish subjects had the lowest SDO and patriotism scores. The results also indicate that the differences between ethnic groups in terms of ingroup identification and group attachment are significant; Çerkez and Kurdish people are the most identified groups. When these ethnic groups are evaluated in terms of perceived injustice was Kurdish subjects had the highest perception of injustice. Lastly, The results of the study show that perceived injustice and perception of group status predict social dominance orientation; and social dominance orientation predicts patriotism.