Tekerrür
Recidivism
- Tez No: 117564
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Cezanın sadece işlenen suça göre değil, aynı zamanda suçlunun kişisel özelliklerine göre de belirlenmesi gerekir. Bu anlamda cezanın miktar ve ağırlığının nasıl belirleneceği konusu ceza hukukunun en önemli tartışmalarındandır. Daha önce işlediği suç veya suçlardan ötürü mahkum olan kişinin yeni bir suç veya suçlar işlemesi halinde yeni suçun cezası artırılır. İşte bu artırmanın, niye ve nasıl olduğunu açıklayan kuruma tekerrür denir. Bu çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde kurum hakkında yapılan tartışmalara değinilmiştir. İkinci bölümün konusu ise tekerrür sistemlerinin açıklanması, Türk Ceza Yasası bakımından koşullarının neler olduğudur. Üçüncü bölümde tekerrürün sonuçlan ve diğer benzer suç durumları hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç olarak tekerrür suçun niteliğinden kaynaklı bir artırım nedeni değildir. Suçu işleyen kişiye bağlı bir artırım nedenidir. Aslında cezanın verilebilir olması ile tekerrür nedeni ile cezanın artırılmasının nedeni aynıdır. Tekerrür nedeni ile yapılacak bütün tartışmalarda unutulmaması gereken suçun toplumsal niteliğidir. Bu nitelik gözetilmeden yapılacak bir değerlendirme eksik bir değerlendirme olacaktır. 159
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The punishment must be determined according to the personality of the criminal, not the crime itself. How to determine the quantity or weight of the crime is one of the most important discussions about the penal code. Therefore, if a person, who is convicted before of a crime or a number of crimes, commits a new crime or crimes, then the punishment of the crime increases. The concept which defines the reason and the sort of this increase is called 'recidivism' The study consists of three parts. In the first part, the theoretical discussions about the concept are mentioned. In the second part, the recidivism systems and the conditions about recidivism in the Turkish Criminal Law are explained. In the last part, information about consequences of relapse, and criminal conditions like recidivism is given. In our study we resulted to the fact that, the recidivism is not an increase in the punishment according to the quality of the crime, but the reason of increase depends on the person. The reason of being able to punish a person, and increasing the punishment due to recidivism is the same. Apart from that, during the discussions about relapse, the social aspect of the crime shouldn't be forgotten. An evaluation without considering the social aspect of the crime would be deficient. 160