Türk Özel Hukukunda karşılıksız çek ve buna ilişkin sorunlar
Bad checks and as for this problematic at the Turkish Private Law high cerficate
  1. Tez No: 117595
  2. Yazar: HAKKI NAZSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
TEZ ÖZETİ Nazsız, Hakkı, Türk Özel Hukukunda Karşılıksız Çek ve Buna İlişkin Sor unlar, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Doç.Dr.İsmail Kırca 131 s. Türk Ticaret Kanununun 695. maddesi keşidecinin muhatap nezdinde karşılık bulundurması ve muhatap ile bu karşılık üzerinde çek keşide etmek sureti ile tasarrufta bulunabileceği hususunda anlaşmasını şart kılmıştır. Ancak karşılığın ya da anlaşmanın yokluğu senedin çek olma mahiyetini etkilemez. Karşılıksız çek fiilinin ön şartı çekin muhatap banka tarafından ödenmemesidir. Ayrıca ödemeden kaçınmanın haksız olması da gerekir. Hâmilin kambiyo borçlularına karşı müracaat hakkını kullanabilmesi için çeki süresi içinde muhataba ibraz etmesi ardından da bankanın çeki ödemekten kaçındığını sebebi ile birlikte Türk Ticaret Kanununun 720. maddesindeki usuller dairesinde tespit ettirmesi gerekir. İbraz ve tespit yaptırmayan hâmil, müracaat hakkını kaybeder. Hamilin müracaat hakkı 6 aylık zaman aşımına tabidir. Çek alacağı zaman aşımına uğrayan ve müracaat hakkını kaybeden hâmil temel borç ilişkisine veya sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak alacağını tahsil imkanına sahiptir. Karşılıksız çek halinde muhatap banka çekin ibraz tarihini izleyen 10 iş günü içinde iadeli taahhütlü mektupla ihtar göndermek, hâmil adına hesap açmak, durumu merkez bankasına bildirmek, çek karnesi vermemek ve yeni hesap açmamak yükümlülüğü altındadır. Hesap sahibi de muhatap bankanın ihtarı üzerine 7 iş günü içinde çek karnelerini iade etmek zorundadır. Ayrıca hesap sahibi ihtarı aldığı tarihten itibaren 7 iş günü içinde çek tutarını ve karşılıksız kalan bölümünü, % 10 tazminatı ve gecikme faizi ile birlikte hâmil adına muhatap bankaya yatırırsa çek keşide etme hakkını yeniden kazanır. Düzeltme hakkı karşılıksız çekin ibraz tarihini takip eden bir yıl içinde ancak iki defa kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
1 SUMMARY OF THESIS NAZSIZ, Hakkı, Bad Checks and as for This Problematic at the Turkish Private Law High Cerficate, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Ismail Kırca, 131.p. 695. paragraph of Turkish commerce law layed objeckt of drawing to be agreement about response and to drawing check on this response doesnt affect essential character. First condition of act of bad check is doesnt paid side of collocutor bank seperately, it is necessary to avoid poying. In order to use finans bearer applying justice opposite theforeing exchange deptor has to pe resent justice and after then it is necessary to fix at the reason depordmmi in 720.paragraph, of the Turkish commerce law with the reason of avoid to pay the bank. The finans bearer lose justice of applying if doesnt do justice and fix the applying justice of finans bearer is depondent to out of period for 6 mounths. Finans bearer is become the owner of revence possibility its money owned to one because of getting rich decisions or basisdept connection if its check was be out of period, in the event of bad check collocutor bank is under the obligation to send warning with registered mail. To established account name of the finans bearer and inform this state to the centralbank doesnt give checkbook and doesnt establish a new account owner of account is necessary to send back checkbook in the 7 workdays seperately owner of account to be wont justice of check drawing the deposite in a bank in the name of finans bearer with % 10 demages port of the total of check and part of the amount ofwich can not be covered by the funds in the account on wich it has been written in 7 work days. Correction justice just can use 2 times in a year following the time of the presantation check..:1a*-, F*_FİWMİKTİB MtJL