The Conflicting claims of psychological realism versus moral teaching in Richardson's novels
Richardson'un romanlarındaki ahlaki ders ve psikolojik gerçekliği arasındaki çatışma
- Tez No: 117596
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL AYTUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
162 Tezin amacı Richardson' ın karakterlerinin psikolojik gerçekliği yansıtmasını sağlayan yazar kimliğinin gerektirdikleri ile 18. Yüzyılın kendisine yüklemiş olduğu ahlaki ders vermeyi öngören sosyal kimliğinin gerektirdikleri arasında nasıl denge kurabildiğini araştırmaktır. Giriş bölümünde 18. yüzyıl kültürü ve roman türünün gelişimine ortam hazırlayan dönem hakkında, okuyucunun sosyal ve ahlaki açıdan yazar tarafından yönlendirilme beklentilerine işaret ederek bilgi verir. Bu bölüm ayrıca psikolojik eleştiriyi inceler ve bu eleştirel bakış açısının Richardson' in romanlarının daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesindeki katkılarım anlatır. İkinci bölümde Richardson' m ilk romanı Pamela hakkındadır. Richardson, bir gena kızın heyecan ve korku duygularını açığa çıkararak nasıl bir canlılıkla onun bilincini ortaya koyabildiğim gösterip Pamela'ya hayat katar. Ancak bütün bir bölüm boyunca ağırlık okuyucuya romanın sonunda yazarın kendi yarattığı karakterlerin davalarını163 paylaşmakla kalmayıp, ayrıca yol gösteren, eğitici bir ahlak dersi verdiği izlenimini vererek Richardson' ın ahlaki mesajım nasıl bir titizlikle muhafaza edebildiği üzerindedir. Üçüncü bölümde Richardson' ın ikinci ve en büyük romanı olan Clarissa hakkındadır. Bu romanıyla Richardson ilk romanındaki zayıflıkları gidermiştir. Pamela' da sadece bir anlatıcı vardır; o da Pamela'nin kendisidir. Clarişşa' da ise tarafsızlığı daha iyi sağlayabilmek ve karakterlerin gerçek duygularını okuyucuya daha iyi yansıtabilmek için dört anlatıcı vardır. Richardson' ın okuyucuya ahlak dersi verme amacı bu romanda da kendini gösterir. Nitekim Pamela namuslu ve erdemli kalarak ödüllendirilirken; Clarissa aile otoritesini hiçe sayıp aksine hareket ettiği iin ölmelidir. Sonuç bölümünde Richardson' ın bilinçli olarak ahlak yönü ağır basan öyküler yazma eğitiminde olmasına rağmen, Richardson' ın eserlerinin aslında derin ve karmaşık bir altyapıya sahip olduğunu ve yarattığı kişilikleri de aynı derinliğe sahip olarak inandırıcı kıldığın açıkça gösteriyor. IRWi
Özet (Çeviri)
160 ABSTRACT The aim of this study is to show how Richardson was able to strike a balance between the claims of authorship to maintain the psychological realism of his characters and between the claims of a social figure to teach a moral lesson, that was expected of him in the eighteenth century. The first chapter looks at the eighteenth century culture and background as the culture that gave rise to the novel genre, showing the readers' expectation to be instructed socially and morally by the author. It also looks at psychological criticism and how it has helped a better understanding and appreciation of Richardson's novels. The second chapter deals with Richardson's first novel, Pamela, showing how Richardson was able to enter this young girl's inner consciousness through exposing her innermost feelings of terror and excitement, thus bringing her to life for the reader. However, throughout the chapter, great attention is given to how Richardson keeps his moral message intact, giving the reader at the end of the novel the sense that he.161 has not only shared in the trials of Pamela, but also come out with an instructive and edifying moral lesson. The third chapter shows how Richardson was able, in Clarissa, to overcome many of the weaknesses of his first novel. In Pamela there was only one narrator, whereas here there are four, allowing for greater objectivity and more insight into the characters' true feelings. Richardson's aim of giving a moral lesson does not change in this novel and so we see that while Pamela is rewarded for remaining virtuous, Clarissa must die for, her transgression against parental authority. The conclusion shows how Richardson, in spite of his conscious aim of writing moral tales, produced, in fact, works that contain complex and psychologically credible characters, which is Richardson's greatest achievement.