Hayata anlam vermeye din öğretiminin katkısı
The contribution of religious education in search for meaning in life
- Tez No: 117598
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
“Hayata Anlam Vermeye Din Öğretiminin Katkısı”adlı bu tezde, insanın önemli bir ihtiyacı ve yapısına ait bir özelliği olan anlam arayışına, genel anlamda dinin ve özellikle İslam Dini'nin katkısı araştırılmış, buna bağlı olarak, din öğretiminin temelleri ve amaçlan açısından hayata anlam vermenin yeri ve önemi incelenmiştir. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, problem, tezin amacı, önemi, yöntemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları ortaya koyulmuş, bunun yanında çalışmada kullanılan temel kavramlara yer verilmiştir. Birinci bölümde, insanın anlam arayışının temelleri ve sonuçları üzerinde durulmuş, insanın anlam ihtiyacından bahsedilmiştir. Bununla beraber, hayata anlam vermenin psikolojik, sosyolojik ve felsefî temelleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, dinin anlam arayışındaki rolü ve hayatın anlam kazanmasında dinin etkisi üzerinde durulmuştur. Genel anlamda, din ile anlam arayışı arasındaki ilişkinin temelleri ortaya koyulduktan sonra, İslam Dininin hayata anlam vermedeki etkisi ve bu etkinin hangi konularda yoğunlaştığı ele alınmıştır. İslam Dininin, hayata anlam vermeye etkisi, zihinsel, ruhsal, sosyal yönleriyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, genel eğitim çerçevesinde hayata anlam vermenin yeri ve önemi üzerinde durularak, eğitimin amaçları açısından bu konunun bir değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra ise, bu temellerden hareketle, din öğretiminin amaçlan açısından konunun yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Buna bağlı olarak, din öğretiminin hayata anlam vermeye katkısı ve bu katkının nasıl gerçekleştirilebileceği konusu ele alınmıştır. Burada hayata anlam verme konusunun din öğretimindeki temelleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuç ve öneriler bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contribution of religion in general and of Islam in particular to the need and nature of human beings' search for meaning in life. The thesis specifically investigates the role and importance of search for meaning in life within the context of the principles and aims of religious education. The thesis has three chapters including an introduction. The Introduction explains the aim, importance, method, presuppositions, extension and limits of the topic. In addition, it gives information concerning the basic concepts which are used in the research. The First Chapter dwells upon the' foundations and consequences of search for meaning in life and explains the genuine need for a meaningful life. It also evaluates psychological, sociological and philosophical basis of search for meaning in life. The Second Chapter deals with the role of religion in search for meaning in life and the impact of religion in making life meaningful. After explaining the basic principles of the relationship between religion and search for meaning in life, the chapter investigates the impact of Islam in making life meaningful, and it studies which areas this impact is concentrated. It also examines the role of Islam in making life meaningful from the mental, spiritual, and social points of view. The Third Chapter investigates the place and importance of search for meaning in the religious education and makes an evaluation of this subject from the general aims of education. It examines the contribution of religious education in making life meaningful and explains how this contribution could be realized. In addition, the Chapter analyzes the principles of search for meaning life within the context of religious education. The thesis ends with a section which summarizes the results of the research and indicates relevant topics which might be investigated.