İşletme hakkı devri modeli ve Türkiye uygulamasının analizi
Transfer of operating rights model and Turkish case
- Tez No: 117597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Dünyadaki genel eğilimlere paralel olarak ülkemizde de, seksenli yılların sonlarından itibaren kısıtlı kamu kaynaklarıyla karşılanamayan yatırımların yapılabilmesini teminen özel sektör fonlarının kamu projelerine kaydırılması hedefi doğrultusunda geliştirilen işletme hakkı devri (İHD) modeli ve ülkemizde elektrik enerjisi sektöründeki gecikmiş modernizasyon ve iyileştirme yatırımlarına yönelik olarak bu modelin uygulanması çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çerçevede, özelleştirmenin tanımı, kapsamı, gerekçeleri, amaçları ve yöntemlerine değinilmiş olup, işletme hakkının verilmesi yöntemi kapsam, genel özellikler ve işleyiş bakımından detaylı olarak ele alınmıştır. Günümüzde işletme hakkı devri modelinin en yaygın olarak uygulanmaya çalışıldığı elektrik enerjisi sektöründe modele ilişkin hukuki çerçeve, işleyişinde ortaya çıkan sorunlar ve çözüme yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, doğal tekel özelliğindeki elektrik enerjisi sektöründe işletme hakkı devri modeline ilişkin yasalardaki çelişki ve eksikliklerin zaman zaman hukuki sorunlar doğurması ve uygulamada bazı aksaklıklara neden olmasından dolayı üretim ve dağıtım tesislerinin devrinin tam olarak gerçekleştirilemediği veya halihazırda faaliyette bulunan tesislerin daha verimli ve etkin işletilmesi, maliyetlerin düşürülmesi, dağıtım tesislerindeki kayıp ve kaçak oranlarının azaltılması gibi işletme hakkı devriyle ulaşılması öngörülen amaçların sağlanamadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, tekelci piyasalardaki özelleştirme uygulamalarında, iktisadi etkinliğin bozulmaması için özelleştirmenin bir unsuru olan serbestleştirme yapılması, yani piyasaya yeni özel firmaların girmesi teşvik edilerek pazarın rekabete açılması, ayrıca düzenlemeler yapacak ve uygulamayı denetleyecek düzenleyici kurumların oluşturulmasının gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In late 80's, there were privatization tendencies being formed in Turkey as a result of privatization movements in the new world. Therefore the transfer of operating rights model was developed which is to transfer private sector funds to governmental investments, which cannot be continued with the governmental resources. The aim of the study is to explain the transfer of operating rights model in details and to give an example from the modernization and improvement investments of the Turkish electric energy sector that applied this model in late. In this respect, the privatization definition, extensions, fundamentals, tools, aims and methods are given. Concepts, general features and processing of the transfer of operating rights model are described in details. They also described how did the transfer of operating rights model applied on the Turkish electric energy sector, their legal limits, problems and studies to solve the problems. The conclusion of this study is that it seems some of the aims of this model couldn't be reached such as the production and distribution establishments couldn't be transferred according to the model, establishments do not work efficiently and do not be able to reduce cost. Because there are legal contradictions and defectiveness of the transfer of operating rights of the Turkish electric energy sector which is the natural monopolist. These contradictions and defectiveness have brought out some problems and troubles on application process. In this respect, new private firms should be encouraged to enter the market, the market has to be opened to competition, and the new associations should be established to develop and control the mechanism of the privatization of the monopolist market applications.